Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Ecclestonelle annettiin komea titteli – ja heitettiin täysin syrjään päätöksenteosta

Bernie Ecclestone
Bernie Ecclestoneimago/Eibner Europa/ All Over Press
Julkaistu 10.11.2017 18:02

MTV SPORT

F1-sarjan entinen yksinvaltias Bernie Ecclestone valittelee lajin nykyisen markkinointiyhtiön työntäneen hänet kokonaan ulos päätöksenteosta.

Ecclestonelle jätettiin kunniapuheenjohtajan nimike sen jälkeen, kun amerikkalainen mediajätti Liberty Media osti formula ykkösten oikeudet viime vuonna.

87-vuotiaan Ecclestonen mukaan hän ei kuitenkaan ole enää missään tekemisissä lajin kehittämisen kanssa.

– He nostivat minut yhtiössä niin ylhäiseen asemaan, etten näe lainkaan, mitä tapahtuu, Ecclestone perustelee amerikkalaistoimittaja Graham Bensingerin haastattelussa.

Ecclestonen mukaan joku Libertyn pomoista on käskenyt henkilökuntaansa jättämään hänet täysin pimentoon päätöksenteosta.

Toimitusjohtaja Chase Careyn tapa johtaa formula ykkösiä on Ecclestonen mukaan hyvin erilainen Libertyn muuhun johtamistapaan nähden.

– Kun minä johdin sarjaa, minä pyrin tekemään niin paljon rahaa kuin pystyin. Sitä varten minut palkattiin, Ecclestone sanoo.

– Nyt näyttää sitä, että he eivät näytä pyrkivän tekemään rahaa, vaan miettivät asioita pitemmällä aikavälillä.

Ecclestone oli vielä alkukaudesta paikalla monissa Euroopan kisoissa, mutta kesän jälkeen häntä ei ole enää nähty varikolla.

Lisää aiheesta:

Näin Ecclestone sai potkut F1-sarjasta – "Minä haluan sen paikan"Ecclestone kiittelee uusia F1-pomoja: Tekevät parempaa työtä kuin minäFIA:n ex-pomo: Ecclestonen potkut virheliikeEcclestonelle kiitosta: "Visionääri, sirkustirehtööri"F1-uutispommi: Ecclestone syrjään!F1-johtovastuuta jaettava – "Berniekin tietää olevansa kuolevainen"
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen20:36
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton: En kadu

  • ke19:27
    Aston Martin

    F1-kultasormi hyppää Aston Martinin tallipäälliköksi

  • ma21:55
    Max Verstappen

    Lando Norris ärähti Max Verstappenille

  • ma08:28
    Moottoriurheilu

    Lance Stroll tarvitsi sotilasryhmän apua

  • 23.11.19:34
    MM-ralli

    F1-tähdet hekumoivat rallikokemuksillaan – tiukat terveiset WRC-päättäjille: "Jos he siinä onnistuvat..."