Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Draamaa ladulla – naisten sprintin hallitsevan Suomen mestarin taival päättyi joukkokolariin – Anne Kyllöselle SM-kultaa

Anne Kyllönen hiihti sprintin Suomen mestariksi
Anne Kyllönen hiihti sprintin Suomen mestariksiLehtikuva
Julkaistu 02.02.2020 12:34

MTV URHEILU – STT

Maastohiihdon naisten vapaan sprintin hallitseva Suomen mestari Katri Lylynperä ei onnistunut puolustamaan viime vuoden mestaruuttaan, kun mitaleista kilpaillaan tänään Vöyrin SM-hiihdoissa. Kultaa nappasi Anne Kyllönen.

Lylynperä joutui sprintin puolivälierässä joukkokolariin IF Minkenin Andrea Julinin ja IF Åsarnan Jennie Lindvallin kanssa.

–  Olin sisäkurvin puolella. Kesällä on treenattu, että sisäkurveja ei anneta. Kilpailija leikkasi siihen ulkokurvista, Lylynperä kertasi.

Suomen mestariksi hiihti finaalissa oman näytöksensä järjestänyt Kainuun Hiihtoseuran Anne Kyllönen. Hopealle sijoittui IF Minkeniä edustava Julia Häger ja pronssille Vantaan Hiihtoseuran Jasmi Joensuu.

Kolme naista ulos kamppailusta joukkokolarissa

Lindvallin ja Lylynperän sukset osuivat toisiinsa, ja myös Julinin matkanteko hidastui rytäkässä. Pahiten kärsivät kasan alimmaksi jäänyt Lylynperä ja Lindvall.

–  Sauva upposi ja katkesi. Ei ollut enää paljon tehtävissä, Lylynperä sanoi.

Perjantaina Lylynperä ja Vilma Nissinen hiihtivät pariviestin SM-kultaa Vuokatti Ski Teamille, mutta viikonlopun edetessä Lylynperän vauhti hiipui.

–  Tämä oli todella raskas päivä aamusta asti, Lylynperä myönsi, kun hyvää menoa ei tahtonut löytyä edes aamun karsinnassa.

Myös Lindvall oli pettynyt ja myönsi tehneensä aloittelijan virheen.

–  Luulen, että se oli minun virhe. Luulin, että ehdin ennen muita, mutta sukset tulivat sivulta. Kiire oli, mutta oli siellä tilaakin, Lindvall kertoi rehdisti.

–  Olin menossa suoraan sisäkurviin, mutta siellä olikin jonkun toisen sukset. Harmittava, että tuollainen sattui, Lindvall jatkoi.

Lisää aiheesta:

Suomen joukkuekaveri kiroili, kun Jasmin Kähärä hiihti upeaa kisaansaYllättävä vaaratilanne ennen kisaa – nyt kommentoi Jasmi JoensuuPerttu Hyvärinen: "Iso yllätys" – takana puhuttiin koodikieltäSuomen maajoukkuehiihtäjät napit vastakkain: Jasmi Joensuu syytti tuohtuneena kilpailijaansaKrista Pärmäkoskelta loppui "matka kesken" – kuittasi suomalaiskaksikolle: "Katsotaan sitten keväällä"Iivo Niskasen toiminta sai Suomen maajoukkuehiihtäjän raivon partaalle – olympiavoittajalta tiukka vastaus
MaastohiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • 18:04
    Urheilu

    Lisää hiihtäjiä mukaan neutraalilla statuksella – venäläiset saavat seuraa

  • 17:48
    Hiihtolajit

    Sensaatiohiihtäjä puolustaa venäläisiä – "Helppo luulla"

  • 16:26
    Therese Johaug

    Therese Johaug itki kauhuissaan – nuori mies avasi tulen: "En voinut paeta"

  • 15:16
    Urheilu

    Lisää murheita – suomalaishiihtäjä matkustanut Davosista kotiin

  • 08:01
    Hiihtoniilot

    Suomen MM-mitalisteja ulos? Olympiapaikoista hiihdetään nyt mies miestä vastaan – "Pakko tapahtua jotakin"