Demokraattien puoluekokouksen tähtipuhuja Michelle Obama kuvaa Joe Bidenia "rehdiksi, tieteeseen luottavaksi mieheksi"
Yhdysvalloissa entinen ensimmäinen nainen Michelle Obama kuvaa demokraattien presidenttiehdokkaaksi valittavaa Joe Bidenia "totta puhuvaksi mieheksi, joka luottaa tieteeseen".
Asia selviää Obaman puheesta etukäteen julkaistusta otteesta. Obama aikoo puhua myöhemmin tänään demokraattien puoluekokouksessa, joka alkoi Suomen aikaa neljältä aamuyöllä.
Obaman kommentteja tulkittiin piikiksi nykyiselle presidentille Donald Trumpille, jonka katsotaan jättäneen huomiotta asiantuntijoiden ohjeet koronapandemian hoidossa.
Obaman mukaan Biden oli myös loistava varapresidentti toimiessaan tehtävässä presidentti Barack Obaman kaudella.
– Tunnen Joen. Hän on perinpohjaisen rehti, uskonsa ohjaama mies, Michelle Obama sanoo.
Useita puolueen tähtihahmoja nousee lavalle
Michelle Obaman lisäksi puoluekokouksessa pääsevät tänään ääneen senaattori Bernie Sanders ja New Yorkin kuvernööri Andrew Cuomo.
Puoluekokous järjestetään virallisesti Milwaukeessa, mutta koronaviruksen takia se pidetään käytännössä kokonaan virtuaalisesti.
Puhujat pitävät puheensa kodeistaan ja muista paikoista ympäri Yhdysvaltoja.
Kokouksen toisena päivänä Joe Biden nimitetään virallisesti demokraattien presidenttiehdokkaaksi.
Nelipäiväinen kokous päättyy Suomen aikaa perjantaina aamuyöllä, jolloin Biden pitää linjapuheensa.
Nelipäiväisessä kokouksessa lavalle astuvat myös entinen presidentti Barack Obama, entinen ulkoministeri Hillary Clinton ja Bidenin varapresidenttiehdokkaakseen nimittämä Kamala Harris.
Sanders kuvasi vaaleja maan historian tärkeimmäksi
Bidenin puolueen esivaaleissa haastanut Bernie Sanders kuvaa marraskuun presidentinvaaleja "kaikkein tärkeimmiksi Yhdysvaltain nykyhistoriassa".
Bidenille hävinnyt, puolueen vasenta laitaa edustava Sanders kertoo ennakkotietojen mukaan puheessaan asettuneensa Bidenin taakse ja näyttää kehottavan kannattajiaan tekemään samoin.
– Maamme demokratian tulevaisuus on pelissä, kuten myös planeettamme tulevaisuus, hän sanoi puheestaan etukäteen julkaistussa luonnoksessa.
– Meidän täytyy yhdistyä, lyödä Donald Trump ja valita Joe Biden ja Kamala Harris seuraavaksi presidentiksemme ja varapresidentiksemme. Ystäväni, epäonnistumisen hinta on liian suuri kuviteltavaksi, hän sanoi.
Trump: Demokraatit tekevät maasta Venezuelan
Presidentti Trump ei selvästikään halunnut jäädä demokraattien puoluekokouksen varjoon, vaan lensi maanantaina Wisconsinin Oshkoshiin puhumaan kannattajilleen. Paikka sijaitsee vain puolentoista tunnin ajomatkan päässä Milwaukeesta, missä demokraattien piti alun perin pitää koronapandemian peruman kokouksensa.
Trump kuvasi puheessaan marraskuun vaaleja "vaarallisimmiksi koskaan".
– Tästä tulee seuraava Venezuela. Tästä tulee mittava Venezuela, jos he voittavat, Trump sanoi.
– Häviämme nämä vaalit vain, jos niitä peukaloidaan, hän lisäsi.
Trumpin on jo aiemmin katsottu pyrkimään luomaan kuvaa marraskuun vaaleista vilpillisinä ja heikentämään niiden uskottavuutta. Jossain vaiheessa hän uhosi koko vaalien siirtämisellä koronapandemian vuoksi.
Trumpin mukaan koronan vuoksi käyttöön otettu postiäänestys johtaisi "vilpillisiin vaaleihin".
Vaikka Trump on rummuttanut vaalien vilpillisyyttä, on hän samalla torpannut demokraattien vaatimukset lisärahoituksesta Yhdysvaltain postille. Demokraattien mukaan lisärahoitus on välttämätöntä, jotta postilla on resursseja käsitellä miljoonia äänestyslipukkeita.
Trump on väittänyt ilman todisteita, että se lisäisi "vilpin määrää" vaaleissa.
Uusimmat
-
18:42
Jan Vapaavuori MTV Uutisille: Toivon Sanna Marinin lopettavan lasten ja nuorten syyllistämisen – "Se ei perustu mihinkään faktoihin"
-
18:39
Marko Jantunen kipparoi Jokereita ennen kuin päätään nostanut päihderiippuvuus toi potkut – "Nyt saatte erilaisen kapteenin"
-
18:30
Pokémon-korteilla voi tienata jopa satoja tuhansia – tästä tiedät, onko oma korttisi arvokas
-
18:24
SM-liigakierrokselle räväkkä alku – Ari-Pekka Selinin paikkaaja joutui herättelylinjalle
-
18:04
Putouksen lähetyksessä nähdyn agilitykoiran ja Pönttö-sketsihahmon ensikohtaaminen oli kivikkoinen: "Se pelkäsi ihan hulluna"
-
17:58
FBI etsintäkuulutti "Putinin kokkina" tunnetun oligarkin – mies trollitehtaan ja palkkasoturifirman takana
-
17:55
Suomalaiset automaahantuojat poikkeukselliseen yhteistyöhön vetybuumin kasvaessa: "Autojen saatavuus ei ole ongelma"
-
17:44
Karhuhali! Suomen ilo repesi Ilkka Herolan MM-hopeasta
-
17:43
SM-liigaan nimekäs vahvistus – kovia tehoja paukuttanut Sam Lofquist, 30, palaa tuttuun seuraan
-
17:37
Kalle Rovanperä pitää kilpailijan tallipäällikön varpaillaan: "Ei pidä tulla huijatuksi"
-
17:36
Häikäilemätön varkaus johti vaaralliseen tilanteeseen: nainen raahautui auton perässä – erikoinen näky tallentui valvontakameraan
-
17:35
Nenään katkeava koronanäytetikku tuttu mutta harvinainen ongelma myös HUS-alueella – tapauksia muuallakin Suomessa
-
17:30
MM-hopeaa! Ilkka Herola teki hurjan tempun
-
17:19
Koronarokotuksissa suuria alueellisia eroja – Salossa tilanne on heikko: "Totta kai se huolestuttaa"
-
17:13
Yli 200 kertaa hätäkeskukseen soittaneelle naiselle tuomio – puheluista lähes 30 aiheetonta ensihoitokäyntiä
-
17:08
Korona puraisi rajulla tavalla F1-sarjaa – lähes 400 miljoonan tappiot
-
17:05
Putouksen sketsihahmot poseeraavat lomakuvassa
-
16:56
Tiesitkö? Korianterin vihaajille on olemassa oma tukiryhmänsä ja juhlapäivänsä – yksi asia yhdistää vihaajia
-
16:35
Ferrarin leiristä kuuluu hurjia – tehtaalla tapahtunut iso harppaus: "Odotan, ettei vauhti ole enää niin suuri ongelma"
-
16:32
Sohvaperunat-kaksikko järjesti Veronica Verholle mojovan yllätyksen – juontaja häkeltyi täysin, kun postiluukku kolahti: "Okei, mä oon sanaton!"
-
Lataa lisää