MTV3/ Kati Hyttinen
Suomalaiset lukevat yhä enemmän dekkareita. Palkintopalleilla jännärikirjailijoita ei kuitenkaan yleensä näe.
Syksy on vuoden vilkkainta kirjakaupan aikaa. Kirjamyyntiä vauhdittavat kirjamessut ja joulu. Myös Finlandia-palkintoehdokkaiden julkistus lisää säpinää alalla. Tänä vuonna ehdokkaat julkistetaan torstaina 15. marraskuuta, ja palkinto jaetaan 4. joulukuuta. Voittajakirjasta päättävät kirjailija Satu Koskimies, tuottaja Keijo Koivula ja muusikko Maija Vilkkumaa.
Yhä useamman suomalaisen kirjan ystävän ostoskoriin tarttuu dekkari. Kirjakauppaliiton puheenjohtaja ja Akateemisen kirjakaupan johtaja Stig-Björn Nyberg kertoo, että vaikka Ruotsissa jännäreiden suosio on jo hiipumassa, Suomessa niitä ostetaan yhä enemmän. Viime kesänä jännärit valloittivat myydyimpien kirjojen listasta jo lähes puolet.
- Jos jännärit eivät olleet vielä joskus 80-luvulla salonkikelpoisia, nyt ne ovat sitä.
Dekkariseuran jäsen, toimittaja Tiina Torppa kirjoittaa parhaillaan kirjaa jännäreitä kirjoittavista naisista. Torppa toteaa, että vaikka rikosromaaneja luetaan paljon, niitä ei yleensä kelpuuteta esimerkiksi Finlandia-ehdokkaiksi. Suomen suurimman kirjallisuuspalkinnon voittajaksi jännäri ei ole päätynyt vajaan neljännesvuosisadan aikana kertaakaan.
Toisaalta, koska dekkarit myyvät hyvin, kustantajat eivät aina voi vastustaa kiusausta mainostaa vähemmänkin jännittäviä romaaneita jännäreinä.
- En toisaalta tiedä, onko kovin hedelmällistä keskustella, onko kirja dekkari vai ei. Sen ratkaisee lukija. Toki lukijasta voi tuntua petokselta, että dekkarina myydään jotain kirjaa, joka ei ole dekkaria nähnytkään, Torppa pohtii.