Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

CNN: Iranissa pelätään teloitusten lisääntyvän, kun lännessä vietetään joulua

6:05Muuttuuko mikään, kun Iranin moraalipoliisi lakkautettiin?Katso myös: Iran lakkautti moraalipoliisin. Muuttuuko mikään?
Julkaistu 24.12.2022 07:01

MTV UUTISET – STT

Iranissa pelätään huiviprotesteihin osallistuneiden mielenosoittajien teloitusten lisääntyvän, kun läntinen maailma viettää joulua, kertoo yhdysvaltalaismedia CNN.

CNN perustaa uutisensa Iranista yhteistyössä aktivistiryhmän kanssa hankittuihin dokumentteihin ja lausuntoihin, joiden todenperäisyyden se on varmistanut.

Materiaalit viittaavat ainakin 43 ihmisen olevan välittömässä teloitusvaarassa. Kaikkiaan todellinen luku voi olla jopa 100, CNN kertoo.

CNN:n ja aktivistiryhmän läpikäymissä asiakirjoissa on viitteitä siitä, että Iranin hallinto kiirehtii oikeusprosessia. Asiakirjat ennakoivat sitä, että syytteet voivat johtaa kuolemantuomioon, joka voidaan tuomita yhdellä istunnolla.

Lähteet kertovat CNN:lle, että ainakin yhden vangitun oikeudenkäynti on ajoitettu lännen joulunaikaan.

Lue myös: Iran teloitti huiviprotestiin osallistuneen miehen

26-vuotiasta jalkapalloilijaa uhkaa teloitus

Sekä CNN että Iran Human Rights kertovat, että 26-vuotias jalkapalloilija Amir Nasr Azadani on teloitusvaarassa.

Hänen kerrotaan olevan syytettynä osallisuudesta kolmen Iranin turvallisuusjoukkojen jäsenen kuolemaan mielenosoituksessa marraskuussa.

Iranin valtionmedian mukaan Azadania syytetään mellakoinnista viranomaisia vastaan.

CNN kertoo, että syytteestä tuomitaan kuolemanrangaistukseen. Viime viikolla tuomioistuin katsoi myös, että Azadani kuuluu aseelliseen ryhmään ja jalkapalloilija olisi tunnustanut rikoksensa.

Iranin kolmanneksi suurimmassa kaupungissa Isfahanissa on CNN:n mukaan pystytetty teloituslava yhdelle kaupungin keskeisimmistä aukioista. Azadanin tukijat kertovat CNN:lle pelkäävänsä, että hänet teloitetaan siellä.

Maanlaajuiset mielenosoitukset ovat jatkuneet Iranissa yli kolme kuukautta. Protestit saivat alkunsa syyskuun puolivälissä, kun 22-vuotias Mahsa Amini kuoli siveyspoliisin käsissä. Hänet oli otettu kiinni "väärin puetun" hijabin takia.

Lue myös: 

Useat iranilaiset vaarassa joutua välittömästi teloitetuksi, varoittavat ihmisoikeusjärjestöt

Lisää aiheesta:

Ihmisoikeusjärjestöt: Iranilaisviranomaiset estäneet Mahsa Aminin muistotilaisuuden – isä laitettu kotiarestiinIranissa hirtettiin tänään kaksi miestä – 21-vuotias karatemestari ei saanut puhua perheensä kanssa ennen kuolemaaIran teloitti jo toisen mielenosoittajan – EU:lta odotettiin uutta pakotepakettiaIhmisoikeusjärjestöt: Useita iranilaisia uhkaa välitön teloitus huiviprotestien takia – myös vaasalaisjalkapalloilija julkaisi vetoomuksenIran teloitti huiviprotestiin osallistuneen miehen, kyseessä ensimmäinen mielenosoituksiin liittyvä kuolemanrangaistusIranin vankilapalossa kuollut neljä ja loukkaantunut kymmeniä – vankilassa useita poliittisia vankeja
IranMielenosoitusKuolemaIhmisoikeudetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Iran
  • 05:32
    Ydinaseet

    Iran mollaa Trumpia ydinkokeista: Taantumuksellista ja vastuutonta

  • 5.10.11:40
    Raha

    Iran aikoo uudistaa rahansa: Kymppitonnista tuleekin ykkönen

  • 28.9.13:29
    YK

    Ulkoministeri Valtosen sääret olivat liikaa Iranin valtion televisiolle

  • 27.9.10:01
    Pakotteet

    Iran kutsui kotiin suurlähettiläänsä Britanniasta, Ranskasta ja Saksasta – syynä pakotteiden palauttaminen

  • 27.9.06:32
    Gaza

    Iranin presidentti sanoo maan tukevan kaikkia sopimuksia aselevosta Gazassa