Yhdysvalloissa demokraattien ehdokkaana viime vuoden presidentinvaaleissa ollut Hillary Clinton on kommentoinut kärjekkäästi vaalitappiotaan.
Clinton sanoi CNN:n haastattelussa, että ottaa henkilökohtaisesti vastuun häviöstään, mutta uskoo, että muun muassa Venäjän sekaantuminen ja Yhdysvaltain liittovaltion poliisin FBI:n johtajan kyseenalainen toiminta vaikuttivat tulokseen.
– Jos vaalit olisivat olleet 27. lokakuuta, olisin presidenttinne, Clinton sanoi.
FBI-johtaja James Comey ilmoitti 28. lokakuuta, että Clintonin sähköposteja koskeva tutkinta avataan uudelleen. Clintonin mukaan hän oli matkalla voittoon ennen kuin Comeyn toiminta yhdessä vuotosivusto Wikileaksin toiminnan kanssa herätti epäilyksiä ihmisissä, jotka olivat äänestämässä häntä.
Clinton myös korosti Venäjän roolia hänen kampanjansa hakkeroinnissa sekä sitä, että Venäjä koordinoi Wikileaksin kanssa, milloin tietoja vuodetaan julkisuuteen.
– Hän (Venäjän presidentti Vladimir Putin) varmasti sekaantui vaaleihimme, Clinton sanoi.
– Ja on selvää, että hän sekaantui satuttaakseen minua, Clinton jatkoi.
Clintonilta kysyttiin haastattelussa, uskooko hän, että myös naisviha vaikutti vaalien tulokseen.
