Leslie Van Houten istuu tuomiota Leno ja Rosemary LaBiancan murhista vuodelta 1969.
Kalifornian kuvernöörin Gavin Newsomin toimisto ilmoitti perjantaina 7. heinäkuuta, ettei se aio riitauttaa osavaltion muutoksenhakutuomioistuimen toukokuussa antamaa tuomiota.
Tuomiossa avattiin mahdollisuus ehdonalaiseen vapauteen Leslie Van Houtenille, entiselle Charles Mansonin seuraajalle ja tuomitulle murhaajalle.
Van Houten istuu tällä hetkellä tuomiotaan, joka voi olla seitsemästä vuodesta elinkautiseen. Hänet tuomittiin vuonna 1971 osallistumisesta kahteen murhaan: Leno LaBiancan ja tämän vaimonsa Rosemaryn murhiin heidän kotonaan.
Liittyi kulttiin vain 19-vuotiaana
Van Houten on nyt 70-vuotias. Ollessaan 19-vuotias hän tapasi Mansonin ja liittyi tämän murhanhimoiseen kulttiin, jota alettiin kutsua Mansonin perheeksi. Mansonin perhe on rikollisen Charles Mansonin johtama kultti, joka toimi Kaliforniassa 1960-luvun lopulla.
Ryhmään kuului noin sata kannattajaa, jotka radikalisoituivat Mansonin vaikutuksen alaisena.
Kultti tunnettiin huumeidenkäytöstään, rotuoppiajattelustaan ja väkivaltaisista murhistaan.
Murhat tapahtuivat elokuussa 1969 näyttelijä Sharon Taten ja hänen miehensä, kuuluisan elokuvaohjaaja Roman Polanskin kotona.
Ensimmäiset uhrit olivat kahdeksannella kuulla raskaana ollut Tate, julkkiskampaaja Jay Sebring, kahvila-omaisuuden perijätär Abigail Folger, kirjailija Wojciech Frykowski ja Steven Parent, perheen talonmiehen ystävä.
Seuraavana iltana LaBiancat puukotettiin kuoliaaksi heidän kotonaan.

