USA 2008. Ohjaus: Clint Eastwood. Käsikirjoitus: Michael Straczynski. Tuotanto: Clint Eastwood, Brian Grazer, Ron Howard. Kuvaus: Tom Stern. Leikkaus: Joel Cox ja Gary Roach. Pääosissa: Angelina Jolie, John Malkovich, Jeffrey Donovan, Colm Feore, Jason Butler Harner, Gattlin Griffith, Michael Kelly, Eddie Alderson, Devon Conti, Wendy Worthington, Peter Gerety, John Harrington Bland, Pamela Dunlap, Dale Dickey. Kesto: 144 min.
On kutkuttavaa, että 79-vuotias Clint Eastwood tuli 1960-luvulla tunnetuksi testosteronia tursuavien westernien tiukkahuulena ryhtyäkseen kolmekymmentä vuotta myöhemmin ohjaamaan kaunosieluisia ja usein jopa feministisiä ihmissuhde-elokuvia. Tällaisia ovat olleet itkettävä Hiljaiset sillat (1995), vielä enemmän kyynelkanavia rassaava Million Dollar Baby (2004) ja viime vuonna ensi-iltansa saanut Changeling – vaihdokas, jonka pääosassa on kärsivä yksinhuoltajaäiti.
Tositapahtumiin perustuva epookki alkaa vuoden 1928 Los Angelesista. Kiireisessä puhelinvaihteessa työskentelevä Christine Collins (Angelina Jolie) huolehtii pitkien työpäivien ohessa 9-vuotiaasta Walter-pojastaan aviomiehen häivyttyä kuvioista. Eräänä ylitöiden jälkeisenä lauantai-iltapäivänä poika on kadonnut. Vauhkoontunut Christine hälyttää poliisit, jotka laiskahkosti ryhtyvät etsintöihin. Puolisen vuotta myöhemmin he äidin suunnattomaksi iloksi ilmoittavat löytäneensä vesselin – ilo muuttuu kuitenkin järkytykseksi, kun Christine näkee, ettei kyseessä ole Walter vaan joku ihan muu poika.
Kasvavassa enkelten kaupungissa eletään korkeiden murha- ja sieppauslukujen sekä poliittisen korruption aikaa. Tehottomaksi ja turmeltuneeksi syytetyllä LAPD:llä on erityisen kova tarve kiillottaa mainettaan, ja kun lehdistä tunnettuun kidnappausjuttuun on saatu siisti päätös, pöyhkeä poliisikapteeni J.J. Jones (Jeffrey Donovan) ei lotkauta korvaansa äidin vastusteluille. Naiset kun tuppaavat olemaan hysteerisiä ja epäloogisia. Mitä sitten vaikka ”palautettu” lapsi on seitsemän senttiä lyhyempi kuin kadonnut?
