Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Brittitiedustelu: Venäläiskomentajien kurinpito yhä kovempaa – tällainen on pelätty "zindan"

Palvelukseen astuvia venäläisiä varusmiehiä 25. huhtikuuta 2023. Kuvan henkilöt eivät liity tapaukseen.
Palvelukseen astuvia venäläisiä varusmiehiä 25. huhtikuuta 2023. Kuvan henkilöt eivät liity tapaukseen.STELLA Pictures
Julkaistu 30.04.2023 10:28
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Viime kuukausina venäläiskomentajat ovat todennäköisesti alkaneet rangaista kurittomia sotilaitaan panemalla heidät maahan kaivettuihin kuoppiin, jotka on peitetty metalliritilöillä. Asiasta kertoo Britannian puolustusministeriö päivittäisessä tiedustelupäivityksessään.

Useat venäläislähteet ovat brittitiedustelun mukaan viime aikoina raportoineet, että sotilaita on vangittu maakuoppiin esimerkiksi sen vuoksi, että he ovat olleet humalassa tai yrittäneet irtisanoa palvelussopimuksensa.

Britannia käyttää näistä improvisoiduista vankiloista nimitystä zindan, joka tarkoittaa vankilaa tai luolastoa.

Jos tviitti ei näy, voit katsoa sen täältä.

Sodan ensikuukausina venäläiskomentajat pitivät Britannian arvion mukaan kuria yllä "varsin kevyin ottein". Jos sotilaat kieltäytyivät taistelemasta, heidät päästettiin vähin äänin kotiin, ministeriö kirjoittaa.

Viime vuoden elokuun jälkeen Venäjän armeija on ylläpitänyt tiukemmin kuria, Britannia väittää. Otteet kovenivat entisestään sen jälkeen, kun Venäjän pääesikunnan päälliköstä Valeri Gerasimovista tuli Venäjän Ukrainassa olevien joukkojen komentaja tammikuussa 2023.

Lue myös: Prigozhin uhkaa vetää Wagner-taistelijat pois Bahmutista

Lisää aiheesta:

Brittitiedustelu: Putinin eliittisotilaiksi aiotuista Shtorm-Z-joukoista tulikin tykinruokaaPrigozhinille saatettu luvata muutoksia Venäjän sotilasjohdossa – Wagner-johtaja määräsi joukkonsa perääntymään yllättäenMTV seurasi Ukrainan sotaa 30.4.2023Putin läksytti julkisesti sotilaitaan ja Shoigun puolustusministeriötäVenäjän tuntijan mukaan Kreml ei luota armeijaansa: "Putinilla ei ole yhtään älykästä kenraalia – sellainen ei selviäisi"Brittitiedustelu: Kremlin palkkasotilasfirma ehkä rekrytoi sotilaita suoraan vankiloista – palkaksi kerrotaan muutama tonni ja armahdus
Ukrainan sotaVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 16:26
    Ukraina

    Suora lähetys: Ruotsi myymässä jättimäärän hävittäjiä Ukrainaan

  • 15:52
    Sananvapaus

    Mielipiteenvapauden Saharov-palkinto Valko-Venäjälle ja Georgiaan

  • 14:20
    Venäjä

    Ilmaiskuissa Ukrainaan kuoli kaksi lasta, Venäjä sanoo valloittaneensa jälleen kaksi kylää

  • 13:13
    Norja

    Zelenskyi vieraili pikaisesti Norjassa – sai mukaansa 129 miljoonaa euroa

  • 12:17
    MTV Uutiset Live

    Presidentti Niinistö panttasi "selkeää kantaansa" Natoon liittymisestä – vältteli vastausta viimeiseen asti