Brittiviranomainen aikoo sakottaa Facebookia 500 000 punnalla, noin 565 000 eurolla tietovuodoista. Aiheesta uutisoivat BBC ja The Verge.
VIDEO: Miten Facebookin keräämän tiedon määrää voi rajoittaa?
Britannian tietosuojaviranomainen ICO kertoo aikovansa osoittaa Facebookille maksimisakot Cambrdige Analytica -tietovuodosta.
ICO:n mukaan Facebookilla ei suojannut riittävästi käyttäjien tietoja eikä onnistunut varmistamaan, että konsulttiyhtiö Cambridge Analytica poisti käyttäjien henkilötiedot.
Satojen tuhansien summa on vielä alustava, ja se voi muuttua Britannian viranomaisten ja Facebookin käymien keskustelujen jälkeen.
Facebook antaa vastauksensa pian
– Kuten sanoimme aiemmin, meidän olisi pitänyt tehdä enemmän tutkiaksemme Cambridge Analyticaa koskevia väittämiä ja toimia vuonna 2015, Facebookin yksityisyyspäällikkö kommentoi yhtiön lausunnossa.