Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Britannian Sunak: Venäjän hyökkäys Ukrainaan Puolaan iskeytyneiden ohjusten pääsyynä – "Putinin sodan julma ja armoton todellisuus"

Julkaistu 16.11.2022 11:25

Olli Tiihonen

olli.tiihonen@mtv.fi

@ollitiihonen5

Britannian pääministeri Rishi Sunak on kommentoinut Puolaan iskeytyneitä ohjuksia tiedotustilaisuudessa Indonesian Balilla G20-maiden kokouksessa.

Toistaiseksi ei ole varmuutta, kenen ampumasta ohjuksesta on kyse räjähdyksessä, jossa kuoli kaksi ihmistä. 

Sunak kuitenkin muistutti, että tätä keskustelua ei käytäisi ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan. 

– (Vladimir) Putinin sodan julma ja armoton todellisuus, Sunak totesi Reutersin mukaan.

Sunak keskusteli tänään Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin kanssa. Sunakista oli kauheaa kuulla, että yli 80 ohjusiskua kohdistui eilen siviili-infrastruktuuriin.

Lisäksi Sunak painotti tutkinnan tärkeyttä Puolaan laskeutuneiden ohjusten kohdalla. 

Lue lisää: Ensimmäiset kuvat julki: Tällaisen montun Puolaan osunut ohjus teki

Zelenskyin neuvonantaja: Vain Venäjää voi syyttää

Myös presidentti Zelenskyin neuvonantaja Mykhailo Podolyak sanoi kirjoitetussa lausunnossaan, että vain Venäjää voi syyttää tapahtumista Puolassa.

– Mielestäni on välttämätöntä noudattaa vain yhtä logiikkaa. Venäjä aloitti ja käy sotaa. Venäjä hyökkää massiivisesti Ukrainaan risteilyohjuksin, Podolyak kirjoittaa.

– Venäjä on kääntänyt Euroopan itäosan ennustamattomaksi taistelukentäksi. Tahallisuus, toimeenpanon keinot, riskit, eskalaatio – tämä kaikki on Venäjän syytä. Ja mitään muuta selitystä ei voi olla minkäänlaisille ohjuksiin liittyville onnettomuuksille.

Lue myös: Risto E. J. Penttilä: Näin Puola reagoi, jos ohjuksen ampui Venäjä

Lisää aiheesta:

Venäjä iski Ukrainaan Zelenskyin Helsingin-vierailun aikana – ainakin yksi kuollutZelenskyi: Venäjän laajassa "vastaiskussa" käytettiin pohjoiskorealaisia ohjuksiaLähes 50 kuollut ja 200 haavoittunut Venäjän iskussa – ohjukset osuivat sairaalaan ja sotilaskouluunZelenskyi syyttää: "Venäjä ampuu ohjuksilla Naton alueelle! Hyökkäys kollektiivista turvallisuutta vastaan!"Auto-onnettomuudesta selvinnyt Zelenskyi piti puheen: "Ukrainalaiset onnistuivat jälleen tekemään sen, mitä monet pitivät mahdottomana"Ukraina julkaisi valvontakameravideon Venäjän ohjusiskusta kauppakeskukseen – Zelenskyin mukaan teko oli tahallinen
Ukrainan sotaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen21:14
    Ukraina

    Drooni räjäytti yliopiston katon ilmaan Harkovassa – silminnäkijä tallensi kaaoksen

  • Eilen17:41
    Alexander Stubb

    "Sodan ja rauhan raja on hämärtynyt" – presidentti Stubbin vierailua Latviassa sävyttää varautuminen tulevaan

  • Eilen17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"

  • Eilen14:29
    Puola

    Varsovan hallintorakennusten yllä droonia lennättäneet olivat Valko-Venäjän ja Ukrainan kansalaisia

  • Eilen12:25
    Alexander Stubb

    Stubb drooneista: Tuskin vahinko Venäjältä