Brawn: Mahtava kisa Barrichellolta

BrawnGP:n väki juhlii Barrichellon voittoa, Photo: Mark Thompson Getty Images Sport
BrawnGP:n väki juhlii Barrichellon voittoa, Photo: Mark Thompson Getty Images SportGetty
Julkaistu 23.08.2009 18:34(Päivitetty 23.08.2009 19:04)

F1-sarjan BrawnGP-tallia kipparoiva Ross Brawn ylisti kisan jälkeen vuolaasti kuljettajansa Rubens Barrichellon suoritusta. Brawn katsoo brassikuskin voittoisan ajon Valenciassa olleen yksi hänen uransa parhaista.

Kolmannesta ruudusta kisaan startannut Barrichello toi autonsa ruutulipulle ensimmäisenä. Voitto oli brassikuskille ensimmäinen viiteen vuoteen ja kaikkiaan hänen uransa kymmenes.

- Sensaatiomainen suoritus. Olemme nähneet kisoja, joissa Rubens on ollut erittäin hyvä aika-ajoissa, mutta kisassa homma ei ole kuitenkaan aivan toiminut. Tänään hän oli täydellinen, suitsutti Brawn BBC:lle.

Brawn harmitteli mestaruustaistelua johtavan Jenson Buttonin huonoa tuuria. Seitsemänneksi sijoittunut brittikuski joutui ajamaan ruuhkassa enimmän osan kisasta.

- Jälkikäteen sanottuna meidän olisi pitänyt olla aggressiivisempia kisastrategiamme kanssa. Jenson jäi kiinni ruuhkaan, eikä nopealla autolla ollut silloin enää mitään tekoa. Homma toimi Rubensin kannalta, mutta Jensonin osalta ei voi sanoa samaa, harmitteli Brawn.

(MTV3)

Kilpailun viimeinen kierros, Barrichello voittaa viiden vuoden tauon jälkeen