Suomen jalkapallomaajoukkue on aina taistellut hyökkääjien tehottomuuden kanssa, ja jokainen Euroopan sarjoissa maaleja tekevä suomalaishyökkääjä on mitä tervetullein joukkueeseen.
Berat Sadik sitä ei jostain syystä ole ollut, ennen kuin nyt. Sveitsin liigan maalitilaston kolmonen sai vihdoin kutsun ryhmään. Suomi kohtaa Pohjois-Irlannin sunnuntaina.
- Odottavat tunnelmathan tässä ovat, varsinkin itsellä, kun edellisestä maajoukkuepaikasta on jo tovi vierähtänyt. Innokkaat fiilikset, ja toivottavasti pääsen kentälle asti, Sadik kertoo.
Sadik, 28, pelasi A-maajoukkueessa ensimmäisen kerran jo 2008, mutta kolmen viime vuoden aikana saldona on vain yksi maaottelu, muutaman minuutin pikapyrähdys Unkaria vastaan viime vuoden maaliskuussa. Kutsua ei ole kuulunut, mutta Sadik ei ole antanut sen häiritä.
- Olen odottanut ja toivonut kutsua, niin kuin varmaan jokainen pelaaja. Olen kuitenkin yrittänyt sulkea tuon kaiken pois ja keskittynyt seurajoukkueeseen. Siellä olen yrittänyt olla vakuuttava, jotta se kutsu tulisi. Ja nyt se tuli.