Brittinäyttelijä Kate Beckinsale, joka esiintyy Martin Scorsesen uudessa elokuvassa Lentäjä, haluaisi palata yliopisto-opintojensa pariin. Beckinsalen näyttelijänura lähti nousuun Lentäjän myötä, mutta se ei ole vaikuttanut hänen unelmaansa valmistumisesta.
- Jos minulla olisi mahdollisuus, palaisin mieluusti yliopistoon, hän sanoo. - Olen 31-vuotias ja jos aion vielä joskus palata yliopistoon, oikea aika olisi ehkä nyt.
Beckinsale opiskeli Oxfordin yliopistossa Ranskan ja Venäjän kirjallisuutta. Hän kuitenkin jätti opintonsa kesken, kun lupaava näyttelijänura nousi etusijalle.
Beckinsale on vastikään sanonut haluavansa kouluttautua lääkäriksi, mutta hän on vähätellyt mahdollisuutta ja yrittänyt karkottaa epäilyt, joiden mukaan hän olisi menettänyt kiinnostuksensa näyttelemiseen.
Näyttelijän seuraava elokuvaprojekti on jatko-osa hänen aviomiehensä Len Wisemanin ohjaamaan elokuvaan Varjojen valtakunta.
