Kartanon Andte valitsi juonittelukumppanikseen Kellarin Tuulikin. Kaksikko puhui suunsa puhtaaksi muista asukkaista.
Arpaonni suosi Andtea ja mies pääsi tiistai-iltana juonittelemaan yhden valitsemansa asukkaan kanssa tehtävähuoneeseen.
Andte oli kutsuttu päiväkirjahuoneeseen ja sieltä palattuaan mies kertoi olohuoneeseen lyöttäytyneille asukkaille valinneensa seuralaisekseen juonitteluhuoneeseen Tuulikin.
– Kelpuutti minut, Tuulikki ihmetteli ja kiitteli miestä.
– Se se ossaa juonia, on vanha ihminen, Ande perusteli valintaansa.
Kaksikko siirtyi välittömästi tehtävähuoneeseen, jossa keskustelu käynnistyi muiden asukkaiden ympärillä. Andte halusi tietää Tuulikin mielipiteen Jonathanista.
– Löysin Jonathanista tänään semmosen vilpittömän hyvän. Kyllähän se on kova pelaamaan, mut siinä on sitä lämpöä, Tuulikki totesi.
Andte kertoi naiselle, että Jonathan ei ollut puhunut hänen kanssaan siitä lähtien, kun puolia oli vaihdettu.
Tuulikki uskoi: Armilla jotain Markkua vastaan
Tuulikki jätti Jonathanin puimisen hetkiseksi sikseen ja vaihtoi aihetta Armiin.
– Se on ihan mahoton, Tuulikki aloitti.
– Valehtelee niin hirveesti, että alan väsyä siihen, Tuulikki pauhasi.
Tuulikki oli vakuuttunut, että Armi inhosi hänen poikaansa Markkua. Tuulikki oletti, että Armi suostuttelisi muut asukkaat nimeämään Markun häätöäänestykseen.
– Alkuun halusin uskoa, että aikuinen ihminen olisi suorempi. Se on kierompi kuin korkkiruuvi. Se lyö puukon selkään, Tuulikki totesi Armista tuohtuneena.
Tuulikki kertoi Andtelle, että hän suunnitteli antavansa Armille kaksi pistettä seuraavissa nimeämisissä.
– Ilkeä luonne. Mulla on paha olo sen kanssa, Tuulikki jatkoi.
Andte: Kartano nimeää Jonathania
Andte avautui Tuulikille tuntemuksistaan Jonathania kohtaan. Mies paljasti, että suurin osa Kartanolaisista jakaisi todennäköisesti nimeämispisteitä Jonathanille. Myös Andte itse suunnitelli nimeävänsä Jonathanin.
– Tuntuu, että Jonathan on teillä ryhmän johtaja, vaikka Janne on, Andte arvioi.
– Silloin kun sen kanssa on samalla puolella, niin sen kanssa on kivaa, Andte jatkoi.
Andten mielestä Jonathan oli käyttäytynyt lapsellisesti sähkövaihtokauppojen kanssa aiemmin iltapäivällä. Mies kertoi ärsyyntyneensä yleensäkin sähköllä ja lämpimällä vedellä kiristämiseen. Tuulikki oli melko vaitonainen Kellarin sopimuksesta olla pyörittämättä energiakiekkoja Kartanolaisille.
Kaksikko jäi tehtävähuoneeseen jatkamaan tunteenpurkauksiaan.