Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Barcelona sai Sergio Ramosilta melkoisen lahjan – Tuomas Virkkusen reaktio kertoi paljon

0:42Maalikooste: Barcelona - SevillaBarcelona päihitti Sevillan tällä Sergio Ramosin omalla maalilla.2023 Eric Alonso
Julkaistu 30.09.2023 08:38
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

FC Barcelona sai kiittää Sergio Ramosia 1–0-voitostaan, kun Sevillan konkaripuolustaja teki oman maalin. Barcelona nousi voittonsa turvin Espanjan jalkapalloliigan kärkipaikalle.

Entinen Real Madridin kapteeni Sergio Ramos pelasi vanhaa arkkivihollista Barcelonaa vastaan ensimmäistä kertaa sitten vuoden 2020. Hän sai barcelonalaisyleisöltä vihamielisen vastaanoton, kunnes hänelle hurrattiin – mutta ei taatusti Ramosin toivomalla tavalla.

Mies nimittäin sohlasi pallon oikealla jalallaan maalin edestä omaan rysään, kun käynnissä oli ottelun 76. minuutti. 

Selostaja Tuomas Virkkusen reaktio kuvasi tilanteen viheliäisyyttä.

Näet tilanteen ja kuulet Virkkusen tulkinnan siihen ylälaidan videolta.

Sevillan päävalmentaja Jose Luis Mendilibar totesi, että on todella vaikea puolustaa pitkään virheettömästi, kun vastustaja lyö Barcelonan kaltaisesti paljon pelaajia rangaistusalueelle.

– Sergio oli siivoamassa palloa, se oli eriskummallinen maali, Mendilibar sanoi uutistoimisto Reutersin mukaan.

Osuman jäätyä ottelun ainoaksi ja Barcelona voitti 1–0.

Kahdeksan ottelua pelannut Barcelona on nyt La Ligan kärkipaikalla 20 pisteellään. Girona on vain yhden ja Real Madrid kahden pinnan päässä, ja kumpikin on pelannut yhden ottelun Barcelonaa vähemmän.

Lisää aiheesta:

"Ihan kammottava torjuntayritys" – tämä kömmähdys jää kummittelemaan, La Ligan kärkikamppailussa huima loppuratkaisuTällaista ei ole nähty yli kymmeneen vuoteen – maalivahdilta täysin poikkeuksellinen temppu La LigassaMitä ihmettä, Real Madrid! Nämä Sergio Ramosin koiruudet tiivistivät suurseuran onnettoman esityksenSergio Ramosin kylmähermoinen rankkari ratkaisi – Real Madridille kauden avausvoitto kuumien tapahtumien pelissäLa Liga palasi, dramaattinen tuomio varasti huomion – "Ei tuosta voi viheltää rankkaria"Barcelona hautasi Real Madridin liigahaaveet El Clasicossa – Lionel Messin ja Sergio Ramosin välillä roihahti
La LigaFC BarcelonaSevillaJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

La Liga
  • 15:38
    Mestarien liiga

    Atletico Madridille huonoja uutisia huippukamppailun alla — hyökkääjätähti sivuun

  • 08:00
    Mestarien liiga

    Hallitseva mestari yhä suursuosikki – asiantuntijalta vuolas ylistys aliarvostetulle tähdelle: "Käsittämätön pelaaja"

  • 07:00
    Jalkapallo

    Jalkapallon maailmanmestari: Ura ohi 31-vuotiaana

  • 7.9.19:12
    Jalkapallo

    Supertähti syyttää Disneylandia rasismista – "Häpeällistä"

  • 1.9.07:23
    FC Barcelona

    Barcelona kompuroi La Ligassa