Formula 1 -kauden avauskisa Bahrainissa oli Euroopan lehdistön mielestä huikea jännitysnäytelmä, jossa pääosaan nousivat Fernando Alonso, Michael Schumacher, Kimi Räikkönen ja Nico Rosberg.
- Vau mikä superavaus aavikolla! Vihdoinkin formula 1 on taas nimensä arvoinen. Useita kilpailukykyisiä autoja, kolme tai miksei useampiakin potentiaalista mestariehdokasta. On syytä iloita megajännittävästä kaudesta! hehkutti Kölnissä ilmestyvä Express.
- Moraalinen voittaja - Kimi Räikkönen. Uskomatonta, miten kirous seuraa McLaren-Mercedesin suomalaiskuljettajaa teknisten vikojen muodossa. Vielä uskomattomampaa, miten kylmästi "Iceman" suhtautuu tähän kaikkeen. Hän raivosi viimeisestä lähtöruudusta kolmanneksi ja olisi normaaleissa olosuhteissa voittanut selvästi, Express uskoi.
- Nicon tyrmäävä debyytti. Alonson voitosta, Schumin paluusta ja Räikkösen loistavasta ajosta huolimatta päivän suurin sankari oli Nico Rosberg. Nuori wiesbadenilainen teki todellisen superdebyytin! Express hehkutti.
Saksalaislehdissä riemuittiin myös siitä, että Michael Schumacher palasi voittotaisteluun heikosti sujuneen viime kauden jälkeen.
- Kisan kakkonen on todellinen voittaja. Viime vuonna kärjen vauhdista jääneet Ferrari ja Schumacher ovat jälleen iskussa, julisti Frankfurter Allgemeine.
- Schumin taidot ovat vielä tallella! ... vaikka Alonso olikin vähän parempi, otsikoi puolestaan Bild.
- Kauden alku Bahrainissa oli lähdöstä maaliin jännitysnäytelmä, jonka pääosassa oli Schumi, 37. Paalupaikka ja vahva kilpailu. Saksan formula 1 -päivä olisi ollut täydellinen ilman tuota espanjalaista...

