Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Auto suistui tieltä Mynämäellä – yksi nuori kuoli, useita loukkaantui

Julkaistu 22.07.2016 16:30

MTV UUTISET

Yksi henkilö on kuollut eilen illalla Mynämäellä sattuneen turman seurauksena.

Auto oli suistunut ulos tieltä Kirkkokadulla noin kello 23.20. Menehtynyt henkilö oli auton kyydissä ollut matkustaja.

Poliisin esitutkinnassa on selvinnyt, että vuonna 1998 syntynyt mies oli ajanut autolla erittäin kovaa nopeutta kohti Mynämäen keskustaa.  Kyydissä oli neljä muuta nuorta, jotka olivat syntyneet vuosina 1998-1999.

Kuljettaja oli ylittänyt risteyksen hidastamatta, jonka jälkeen hän oli menettänyt auton hallinnan Kirkkotien alussa.  Auto ajautui tien vasemmalle puolelle pyörien ympäri pyöriensä varassa. Lopulta ajoneuvo törmäsi päin puuta.

Kaikki autossa olleet nuoret loukkaantuivat ja kuljetettiin hoitoon Turun yliopistolliseen keskussairaalaan.

Poliisin mukaan vakavimmin loukkaantunut, takapenkillä matkustanut nainen oli heti tapahtumapaikalla tajuton.  Hänet todettiin tänään puolen päivän aikaan aivokuolleeksi.

Lounais-Suomen poliisilaitos tutkii asiaa törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena ja törkeänä kuolemantuottamuksena.

Auton kuljettajana toiminut mies on pidätettynä. Tällä hetkellä ei epäillä, että alkoholilla olisi ollut osuutta asiaan.

Lisää aiheesta:

Nuori mies menehtyi ulosajossa Parkanossa – auto sinkoutui kymmeniä metrejäPoliisi paljastaa Sastamalan järkyttävän kuolonkolarin taustat: 18-vuotias ajoi huumepäissään ja ilman korttia – kyytiläiset sinkoutuivat autosta ja yksi kuoliHenkilöauto suistui tieltä ja törmäsi puuhun suurella nopeudella Seinäjoella – kaksi nuorta miestä kuoliRattijuoppo törmäsi siltarumpuun, auto teki ilmalennon ja lensi katolleen – Etupenkillä olleet pääsivät autosta "kuin ihmeen kaupalla"Nuorten raju ulosajo Pihtiputaalla – 17-vuotias kuoli, kahden muun vammat vakaviaUlosajo vaati 22-vuotiaan hengen Humppilassa – ”Klassiset riskitekijät koottu yhteen”
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 05:42
    Keksinnöt

    Keksijä Raimo, 85, rakensi pihalleen 20-tonnisen brontosauruksen niksibetonista

  • 05:15
    Helsinki

    Ukrainan ilmahälytykset näkyvät Helsingissä – tästä on kyse

  • Eilen22:40
    Politiikka

    KSML: Maria Kaisa Aula on pyytänyt eroa

  • Eilen21:16
    Kotimaa

    Huolestuttava ilmiö leviää Kaustisen kirjastossa

  • Eilen20:42
    Räjähdykset

    Turvallisuusasiantuntija Joroisten räjähdyksestä: Olisi voinut käydä paljon pahemmin