Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Asiantuntijoilta tyly reaktio Putinin uhkavaatimukseen: "Ainoa oikea ratkaisu on lähettää USA:n laivasto saattamaan viljalaivoja"

7:21Sota Ukrainassa on kestänyt kolme kuukautta – näin se on vaikuttanut ihmisiin, talouteen ja maailmaanKatso myös: Sota Ukrainassa on kestänyt kolme kuukautta – näin se on vaikuttanut ihmisiin, talouteen ja maailmaan
Julkaistu 29.05.2022 13:43

MTV UUTISET - KAUPPALEHTI

Venäjän presidentin Vladimir Putinin vaatimukset pakotteiden purkamisesta Ukrainan viljakuljetusten jatkumiseksi ovat saaneet kovia reaktioita asiantuntijoilta. Esimerkiksi Pekka Toverin mukaan terroristin kanssa ei kannata edes neuvotella.

Länsimaisten asiantuntijoiden mukaan länsimaiden ei missään nimessä tule taipua Vladimir Putinin vaatimukseen pakotteiden purkamisesta.

Putin on asettanut pakotteiden peruuttamisen ehdoksi sille, että viljakuljetukset Ukrainan satamista voivat jatkua.

– Näen, että monet ovat vihaisia korkeasta kaasun hinnasta ja korkeista elintarvikkeiden hinnoista. Syyttäkää niistä ihmisiä, jotka eivät halunneet pysäyttää Putinia, kun hän hyökkäsi Ukrainaan vuonna 2014, London School of Economicsin disinformaatioon erikoistunut professori, Pulizer-palkittu tietokirjailija Anne Applebaum kommentoi Twitterissä.

– Miettikää, kuinka korkeat kustannukset ovat kahdeksan vuoden kuluttua, jos emme pysäytä häntä nyt.

Lue myös: Macron ja Scholz yrittivät 80-minuuttisessa puhelinkeskustelussa saada Putinia suostumaan tulitaukoon Ukrainassa

"Ei kannata neuvotella terroristien kanssa"

Kenraalimajuri evp Pekka Toveri puolestaan sanoo suoraan, etteivät neuvottelut Putinin kanssa kannata.

Venäjän presidentin kanssa ovat tällä viikolla keskustelleet Italian, Itävallan, Ranskan ja Saksan valtiojohtajat.

– Ei kannata neuvotella terroristien kanssa. Ainoa oikea ratkaisu on lähettää USA:n 6. laivasto vahvennettuna liittolaisten yksiköillä saattamaan viljalaivat ja samalla pidättämään ne venäläiset laivat, jotka kuljettavat varastettua ukrainalaisia viljaa, Toveri kommentoi Twitterissä.

Espanjalainen sanomalehti El País kertoi eilen, että EU suunnittelee sotilasoperaatiota Mustanmeren satamiin viljakuljetusten saamiseksi liikkeelle.

Lue myös: Ukrainan sota sulki 400 miljoonan ihmisen vilja-aitan ovet

Lisää aiheesta:

Zelenskyi: Jäsenyysneuvotteluiden avaaminen voitto Ukrainalle ja koko Euroopalle – MTV seurasi Ukrainan sotaa 14.12.Valkoinen talo: Yhdysvaltain apu Ukrainalle loppuu muutamassa kuukaudessa, jos lisää varoja ei tule – MTV seuraa sotaaPuola ostaa Yhdysvalloista kymmenellä miljardilla HIMARSeja ja pitkän kantaman raketteja sekä ohjuksia – MTV seurasi sotaa 7.2.2023Zelenskyi: Bradley-ajoneuvot "juuri sitä, mitä tarvitsemme" – MTV seurasi sotaa 6.1.2023EU:n ulkoministerit harkitsevat "henkilö- ja alakohtaisia" uusia pakotteita VenäjälleUkrainalle uudet miljardien ase- ja apupaketit – MTV seuraa
Ukrainan sotaPakotteetViljatVenäjäTalousVladimir PutinItaliaItävaltaRanskaSaksaEUEurooppaUkrainaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 09:23
    Venäjä

    Raportti: Venäjä on syyllistynyt rikoksiin ihmisyyttä vastaan

  • Eilen17:41
    Ukraina

    Ukrainalaismedia: Venäläiset tunkeutuivat Pokrovskin kaupunkiin ryhmissä

  • Eilen16:35
    Venäjä

    Ukraina löysi tiensä Putinin valtaville öljyvarastoille – jättipamaus tallentui kameraan

  • Eilen14:34
    Donald Trump

    Trump ja Kreml sanasodassa Putinin "lentävästä Tshernobylistä" – laukaistiin Jäämereltä

  • Eilen08:15
    Venäjä

    Laaja droonihyökkäys Moskovaan