Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Arvosteluryöpyn kohteeksi joutunut Australian pääministeri tapasi maastopaloja sammuttaneita palomiehiä

1:4212-vuotias poika pakeni tulipaloa koiransa kanssa autolla AustraliassaVideo: 12-vuotias pakeni Australian maastopaloja pakettiautolla!
Julkaistu 22.12.2019 04:59

MTV UUTISET – STT

Australiassa kovan arvostelun kohteeksi joutunut pääministeri on pyytänyt anteeksi lomailua kesken maata riivaavan maastopalokriisin.

Pääministeri Scott Morrison lähti perheineen lomalle Havaijille samaan aikaan, kun maata kurittavat ennätykselliset maastopalot. Kansa raivostui, ja pääministeri keskeytti lomansa. Australialaisviestimet kertoivat Morrisonin palanneen lomalta Australiaan lauantai-iltana.

Pääministeri vieraili sunnuntaina Sydneyssä Uuden Etelä-Walesin osavaltion palolaitoksen päämajassa, jossa hän esitti anteeksipyynnön ja kutsui lomamatkaansa erheeksi.

–  Jos olisi mahdollista mennä ajassa taaksepäin ja minulla olisi jälkiviisauden tuoma etu, olisimme tehneet erilaisia päätöksiä, Morrison sanoi.

Pääministeri kertoi, että lomalle lähtemisessä oli kyse lapsille annetusta lupauksesta, mutta hän sanoi hyväksyvänsä, että pääministerinä ihmisellä on muita vastuita.

Morrison myös torjui jälleen kerran arvostelun, jonka mukaan hänen hallituksensa ei tee riittävästi taistelussa ilmastonmuutosta vastaan.

–  En hyväksy väitettä, jonka mukaan Australia ei tee omaa osaansa.

Vapaaehtoiset sammuttajat näännyksissä

Maastopalot ovat Australiassa jokavuotinen riesa. Asiantuntijoiden mukaan ilmaston lämpeneminen on kuitenkin luonut olosuhteet, joissa palot jylläävät entistä hurjempina.

Pääministeri Morrison ylisti palokuntavierailullaan vapaaehtoisia palomiehiä, jotka ovat olleet kovilla tavallista aikaisemmin ja rajumpana alkaneen maastopalokauden aikana. Australian palopelastusjärjestelmä nojaa vahvasti vapaaehtoisiin erityisesti maaseutumaisilla alueilla.

Toistaiseksi noin kolme miljoonaa hehtaaria maata on palanut, 800 kotia on tuhoutunut ja ainakin 10 ihmistä on kuollut. Sydneyssä, Brisbanessa ja pääkaupunki Canberrassa asukkaat ovat kärsineet surkeasta ilmanlaadusta, kun tuulet ovat kuljettaneet valtavilta paloalueilta savua kaupunkeihin.

Viikonloppuna syntyi myös vaarallisia luonnonilmiöitä, kun Sydneyn eteläpuolella nähtiin tulen liekeistä syntyneitä ukkosmyrskyjä.

Lue lisää: Satoja koteja on tuhoutunut Australiaa piinaavissa maastopaloissa: "Tuulet voivat tuoda erittäin vaarallisia olosuhteita"

Lisää aiheesta:

Australian palot saattavat jatkua vielä kuukausia – lämpö alkaa nousta pian uudelleenAustraliassa riehuvien maastopalojen sammutustöihin kerätty miljoonia euroja – lahjoittajien joukossa Hollywood-näyttelijä ja pop-ikoniAustraliassa palanut jo kaksi kertaa Belgian kokoinen alue, uhriluku nousi jälleen – pääministeri esitteli rytmikkäällä videolla hallituksen toimiaAustralian maastopalot tekevät karmaisevaa jälkeä: Lämpötila noussut lähes 50 asteeseen, lomakohteet muuttuneet aavekaupungeiksi – osassa maata julistettu hätätilaPoliitikot napit vastakkain – maastopalojen piinaamassa Australiassa kiistellään vapaaehtoisille palomiehille maksettavista korvauksistaAustraliassa maastopalot kylvävät tuhoa: Sydneyn lähellä on nyt jättiroihu
MaastopalotAustraliaLuonnonmullistuksetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Maastopalot
  • ke14:11
    Metsäpalot

    Maastopalojen pienhiukkasista yli 100 000 ennenaikaista kuolemaa vuosittain

  • 21.10.17:14
    EU

    EU-parlamentti hylkäsi esityksen metsien monitoroinnista – höllentää myös kiistellyn metsäkatoasetuksen ehtoja

  • 15.9.13:44
    Sää

    Kesän äärimmäisille säille laskettiin järisyttävä hintalappu

  • 26.8.19:17
    Ranska

    Hurjaa kieputusta – metsäpaloja sammuttamassa ollut helikopteri putosi järveen Ranskassa

  • 23.8.16:19
    Espanja

    Espanjan ja Portugalin maastopaloissa kuollut kahdeksan ihmistä