Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Arvokas kartano romahti Espoossa - katso kuvat rajusta tulipalosta

Bensulsin kartanon päärakennus tuhoutui kokonaan tulipalossa 5.1.2011. Kuva: Esa Kurkikangas/MTV3
Bensulsin kartanon päärakennus tuhoutui kokonaan tulipalossa 5.1.2011. Kuva: Esa Kurkikangas/MTV3
Julkaistu 05.01.2012 06:27(Päivitetty 13.01.2012 23:18)

Bensulsin kartanon yli satavuotias päärakennus Espoossa on tuhoutunut täysin tulipalossa. Sen sijaan pihapiirin muut rakennukset on saatu suojeltua tulelta. Jälkisammutus palopaikalla jatkuu puoleenpäivään asti.

Palossa ei loukkaantunut kukaan. Päivystävän palomestarin mukaan päärakennuksessa oli tulipalo myös pari päivää sitten, joten talon iäkäs asukas oli muualla asumassa.

Pelastuslaitos sai hälytyksen Kauklahdessa sijaitsevaan kartanoon aamuviiden aikaan. Hälytyksen teki ohiajanut bussinkuljettaja, joka oli huomannut liekit.

MTV3:n lukija Tomi Harakka sattui paikalle hieman aamuviiden jälkeen, jolloin katto oli vielä rakennuksen päällä.

– Aika nopeasti se meni maan tasalle. Kuulin, että edellisenä päivänä oli jo kohteessa ollut savun hajua ja pieni palo, Harakka kertoo.

Palokunnan saapuessa paikalle päärakennus oli ilmiliekeissä ja romahti kokonaan, joten rakennuksen tai irtaimiston pelastamiseksi ei voitu tehdä mitään.

Bensulsin kartanon hirsinen päärakennus on rakennettu vuonna 1903. Se on arvioitu rakennustaiteellisesti mielenkiintoiseksi. Pihapiirissä on myös muun muassa luhtiaitta ja kivinavetta.

Bensulsin alue ja sillä sijaitseva rakennuskanta on arvioitu kulttuurihistoriallisesti arvokkaaksi. Kuva: Esa Kurkikangas/MTV3Bensulsin alue ja sillä sijaitseva rakennuskanta on arvioitu kulttuurihistoriallisesti arvokkaaksi. Kuva: Esa Kurkikangas/MTV3

(MTV3 - STT)

Kotimaa

Lisää aiheesta:

Taktikoiko SDP tarkoituksella? "Kello soi – ja siellä vain istuvat"Jussi Halla-aho jatkaa eduskunnan puhemiehenäTytti Tuppurainen jatkaaTällaisia suunnitelmia Puolustusvoimilla on miinoista – uusia hankitaan miljoonaSuomen vesihuolto kaipaa jättiremonttia – kuka sen maksaa?Tällaisia suunnitelmia Puolustusvoimilla on miinoista – uusia hankitaan miljoona
Kuva: Esa Kurkikangas/MTV3

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 13:58
    SDP

    Taktikoiko SDP tarkoituksella? "Kello soi – ja siellä vain istuvat"

  • 13:51
    Eduskunta

    Jussi Halla-aho jatkaa eduskunnan puhemiehenä

  • 13:36
    SDP

    Tytti Tuppurainen jatkaa

  • 12:55
    Jalkaväkimiinat

    Tällaisia suunnitelmia Puolustusvoimilla on miinoista – uusia hankitaan miljoona

  • 11:50
    Vesi

    Suomen vesihuolto kaipaa jättiremonttia – kuka sen maksaa?