Artturi Lehkonen ja Joel Kiviranta onnistuivat maalinteossa, kun hänen edustamansa Colorado Avalanche voitti Chicago Blackhawksin maalein 3–0.
Lehkonen vastasi joukkueensa avausmaalista, kun hän ohjasi päätöserän alkuhetkillä kiekon taitavasti verkkoon. Kauden 27. maalinsa myötä Lehkonen venytti pisteputkensa neljän ottelun mittaiseksi.
Lue myös: Carolina-luotsilta valtava kulissipaljastus Mikko Rantasesta – "Meidän olisi pitänyt tietää"
Suomalaistähden maali oli osaltaan myös historiallinen, sillä joukkueen supertähti Nathan MacKinnon rikkoi syöttöpisteen myötä 1 000 tehopisteen rajan NHL:ssä. MacKinnon tarvitsi huimaan rajapyykkiin vain 856 ottelua.
MacKinnon on NHL-historian sadas pelaaja, joka on tehnyt NHL:ssä 1 000 pistettä tai enemmän.
Myös Joel Kiviranta onnistui maalinteossa illan ottelussa. Kiviranta teki Coloradon 3–0-maalin tyhjiin. Kiviranta on tehnyt maalin nyt jo kolmessa ottelussa perättäin.