Miltei kymmenvuotisen uran tehnyt poppari on pyrkinyt unohtamaan menestyspaineet. Laulaja kertoo uskovansa johdatukseen.
Antti Tuisku on ollut mukana säveltämässä tai sanoittamassa suurinta osaa uuden Toisenlainen tie -levynsä kappaleista. Kappaleita ovat tehneet hänen kanssaan esimerkiksi Edu Kettunen, Toni Wirtanen, Paula Vesala sekä viime vuosina itsensä laulunkirjoittajina läpilyöneet Aku Rannila ja Saara Törmä.
Tuisku halusi tehdä tanssittavaa musiikkia, mutta pitää myös kiinni siitä, ettei albumille lipsahda yhtään "diipadaapabiisiä".
– Haluan laulaa isoista asioista, tämä on ehkä urani kantaaottavin levy. Ei ole kauhean helppoa mennä studioon äänittämään kappaleita, joiden tietää herättävän keskustelua, Tuisku kertoo.
Yksi näistä kappaleista on Pysy lähellä mua, jossa Tuisku laulaa pelkäävänsä joutuvansa rakkauden takia helvettiin. Toisenlaisen tien monissa muissakin teksteissä on uskonnollisia tai ainakin hengellisiä sävyjä.
Tuisku ei halua avata henkilökohtaisia uskonasioitaan suuremmin julkisuudessa, kuten ei rakkaus- tai parisuhdekuvioitaankaan. Hän sanoo kuitenkin olevansa etsijä, jonka kirjahylly on täynnä teoksia eri uskonnoista ja elämänfilosofioista.
– Tällä hetkellä luen Raamatun historiaa joka ilta. Sen verran voin paljastaa, että omista aikaansaannoksistani en ota mitään krediittiä itselleni, vaan koen kaiken olevan lahja ja uskon johdatukseen. Rukoilen joka päivä.
