Antti Pennasen ensimmäinen kausi Leijonien päävalmentajana päättyi pettymykseen, kun Suomi putosi MM-turnauksen puolivälierässä Yhdysvalloille. MTV Urheilun asiantuntijat Karri Kivi ja Olli Jokinen käyvät kriittisesti läpi Pennasen suoriutumisen kauden aikana.
Pennasen debyyttikausi sai kelpo startin, kun Suomi voitti marraskuun Karjala-turnauksessa kaikki kolme otteluaan. Kauden mittaan tuloskunto kuitenkin hyytyi.
Tosin myös helmikuussa Ruotsin EHT-turnauksesta kotiintuomisina oli kolme voittoa. Tuossa turnauksessa Leijonien peliä tosin johti suurimman osan ajasta apuvalmentaja Jussi Tapola Pennasen matkustettua Pohjois-Amerikkaan 4 Nations Face-Off-turnaukseen.
Lue myös: Viimeinen piikki Suomelle – Leijonien tuttu syömähammas löytyykin NHL:stä
Leijonien tekeminen sakkasi tärkeimmillä hetkillä. Odotetussa NHL-pelaajien turnauksessa Leijonat jäi Kanadan ja Yhdysvaltojen jalkoihin. Ruotsi-ottelusta tuloksena oli voitto jatkoajalla.
Karri Kiven mielestä Leijonien peli vaihteli liikaa kauden mittaan.
– Sitä on niin paljon varioitu tänä vuonna. Sen täytyy olla syksyllä valmis. Yksi peli ja sitä mennää, Kivi paaluttaa.
Olli Jokinen allekirjoittaa kollegansa sanat.
– Ei ehkä nähty sitä, että olisi pelissä jatkumoa ja yksi selkeä pelitapa. Ehkä EHT:llä kokeiltiin ja 4 Nationsissa kokeiltiin ja tässäkin turnauksessa (MM-kisat) kokeiltiin jotain ja ehkä kaivettiin kani hatusta. Kun piti kaivaa, niin oltiin siinä meidän pelissä.