Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ano Turtiainen puuhaa uutta puoluetta – uskoo, että 5000 kannattajakorttia on koossa "hyvinkin nopeasti"

9:26Pöllöraati ja tapaus Ano TurtiainenVideo: Pöllöraati keskusteli helmikuussa muun muassa Ano Turtiaisen edesottamuksista eduskunnassa.
Julkaistu 10.08.2021 19:05

MTV UUTISET – STT

Kansanedustaja Ano Turtiainen kertoo puuhaavansa puoluetta, jonka ohjelman oikeusministeriö on hyväksynyt. Hakemuksen teki Valta kuuluu kansalle -yhdistys (VKK).

Turtiainen valittiin eduskuntaan perussuomalaisten listoilta, mutta hänet erotettiin puolueen eduskuntaryhmästä ja sittemmin puolueesta. Turtiainen on muodostanut oman yhden henkilön eduskuntaryhmänsä.

Lue myös: Ano Turtiainen erotettiin perussuomalaisista

Puolueen perustaminen vaatii, että vähintään 5000 ihmistä kannattaa yhdistyksen rekisteröimistä puolueeksi.

– Uskon, että tarvittava määrä saadaan kokoon hyvinkin nopeasti. Kannattaminen ei sido mihinkään, mutta se mahdollistaa uuden puolueen syntymisen, Turtiainen sanoo tiedotteessa.

Puolueen yleisohjelmassa mainitaan muun muassa, ettei se hyväksy "Eurooppaan saati Suomeen kohdistuvaa massasiirtolaisuutta".

Lue myös: Ano Turtiainen ei aio muuttaa käytöstään ja uhosi puhemiesneuvostolle: "Kuvitteletteko te, että olisin teille alainen ja teillä töissä?"

Lue myös: Ano Turtiainen julkaisi uhkaavan tviitin – eduskunnan puhemiehistö pitää asiaa erittäin vakavana ja kutsuu ryhmänjohtajat koolle

Lisää aiheesta:

USU: Teuvo Hakkarainen ehdolle EU-vaaleihin vapauden liiton listalta: "Ei minusta tullut kokoomuksen beaglea"Ano Turtiainen julkaisi uhkaavan tviitin – eduskunnan puhemiehistö pitää asiaa erittäin vakavana ja kutsuu ryhmänjohtajat koolleAno Turtiainen avautuu potkuistaan perussuomalaisista: "Puoluejohdon reagointi paljastaa, että olen oikea uhka heidän linjalle"Ano Turtiainen erotettiin perussuomalaisistaPerussuomalaisten eduskuntaryhmästä erotettu Ano Turtiainen haluaakin palata – kirjoittaa Facebookissa "vihollisesta"Katso tiedotustilaisuus kokonaisuudessaan: Perussuomalaisten puoluevaltuusto kokoontuu kirjakohun keskellä
PolitiikkaEduskuntaKansanedustajatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 15:25
    Orpon hallitus

    Ministeri lupaili huntukiellosta selvitystä jo viikkoja sitten – Purra: "Ihan näinä hetkinä tulossa"

  • 13:56
    Kiina

    Kiinalaisdiplomaatit uhosivat Taiwanista Upin seminaarissa – videotallenteelta välihuutelut yllättäen puuttuivat

  • 08:17
    Orpon hallitus

    Orpon kanslia salasi kyselynsä kriittiset lausunnot – uudistusta yritetään tehdä piilossa ja kiireellä

  • 08:07
    Euroviisut

    Pitääkö Suomen vetäytyä euroviisuista? MTV kysyi Yle-asioita käsitteleviltä kansanedustajilta

  • Eilen18:20
    Talous

    Analyysi: Hallitukselle taas lisää vaikeuksia, niukkuus uhkaa jatkua