Jääkiekkoilija Paul Kariya on vihdoin tehnyt sopimuksen NHL-joukkue Anaheimin kanssa ja palaa kaukaloon. ABC-radioaseman mukaan Kariya on suostunut kaksivuotiseen sopimukseen Anaheimin kanssa. Sopimuksen ehdoista ei ollut saatavissa yksityiskohtaisia tietoja, mutta yleisesti arvioidaan, että Kariyan vuosipalkka on keskimäärin vähintään 7 miljoonaa dollaria kaudessa eli lähes 40 miljoonaa markkaa kaudessa. Tänä kautena Kariya ansaitsee 5,5 miljoonaa ja ensi kaudella 8,5 miljoonaa dollaria.
Anaheimin suomalainen tähtihyökkääjä Teemu Selänne tervehti uutista Kariyan sopimuksesta iloisesti.
-Se olisi paras joululahja minulle ja joukkueelle. Sopimus piristäisi joukkuetta valtavasti, sillä joukkue on pelannut sangen tasapaksusti, Selänne arvioi.
Anaheimin hyökkäyspeli on ollut tällä kaudella köyhää. Seura kaipaa ennen muuta apua hyökkäyksiin. Etenkin viime otteluissaan Anaheim on ollut tehoton. Se on jäänyt maaleitta viisi kertaa viime 12 ottelussa ja onnistunut maalinteossa vain 70 kertaa 32 ottelussa tällä kaudella.
Viime kaudella Paul Kariya, 23, oli Vuoden pelaajan valinnassa toinen. Hänen edelleen arvostettiin vain Buffalon mestarimaalivahti Dominik Hasek. Viime kaudella Kariya teki 44 maalia ja saalisti yhteensä 99 pistettä. Kariya on kaukaloiden herrasmies, sillä hän on saanut herramiespelaajan palkinnon, Lady Byng pokaalin, kahdesti peräkkäin, viimeksi viime keväänä.
Tunnetuista pelaajista Detroitin Sergei Fjodorov ei ole suostunut seuransa tarjouksiin ja jatkaa oleiluaan kaukalon ulkopuolella.
(STT-AFP)