Toto5-kierros päättyi Tampereella mailin ryhmäajoon. Yllättäjä Stardust Fibber kiitti säästöjuoksusta ja kirvoitti ohjastajaltaan komeat tuuletukset.
Eturivistä startanneet suosikit kinastelivat parijonon järjestyksestä ensimmäisellä puolikkaalla. Ranch Movie Star laukkasi, Kleine Maria otti keulapaikan ja Lindalike juoksi sen takana.
Juhani Kärki luovi takarivistä lähteneen suojattinsa Stardust Fibberin sisäradan jonon kolmanneksi. Sieltä kiriväylät aukenivat helposti, ja tuloksena oli ilmava kirivoitto.
– Kyllä kun noita ammattimiehiä vastaan pitää yrittää kilpaa ajaa niin kyllä se on lujassa, Kärki kuvaili amatöörin menestymismahdollisuuksia ravikilpailuissa.
– Hevonen oli hyvä ja ansaitsi voiton, se tekee tuollaisia tasaisen vahvoja esityksiä, 67-vuotias valmentaja kuvaili.
– Nyt juoksu kulki mallikkaasti niin mikäs tuossa oli liftata ja kääntää lopussa ulos. Kaikki oli meidän puolella tänään.
Toto5-kierros käynnistyi samantyyppisellä juoksunkululla, kun Xman Kemp kiri lopussa parhaiten. MTV:n ravivihjeiden varma Millcape’s Devil puolestaan hallitsi keulapaikalta. Tutustu hevoseen nettisivuillamme!

