Kaksinkertainen F1-mestari Fernando Alonso ei aio tinkiä syyskuulle asettamastaan aikarajasta, jonka jälkeen hän päättää lähteä McLarenilta, mikäli edistystä ei tapahdu.
McLarenin nykyinen sopimus moottorivalmistaja Hondan kanssa päättyy tämän kauden lopuksi eikä brittitalli ole vielä tehnyt ratkaisuaan vuoden 2018 moottoritoimittajasta.
Kolmatta vuottaan Hondan heikon suorituskyvyn kanssa tuskaileva Alonso ilmoitti aiemmin kesällä, että hän antaa tiimille syyskuuhun asti aikaa parantaa vauhtiaan tai jäädä ilman hänen palveluksiaan.
– Minulla on vielä viikko vapautta jäljellä, Alonso kommentoi Sky Sportsille aikarajansa lähestymisestä.
– Mutta kun minä haluan päättää, niin se on siinä, hän vakavoitui.
Alonson mukaan kyse ei kuitenkaan ole pelkästä moottorivalmistajasta.
– Moottori ei ole avaintekijä tässä. Kyse on suorituskyvystä, joka määrittelee sen, mitä minä teen, kuten myös ensi vuoden tarjouksen ehdot.
– Tiimi on jakanut minulle kaiken (tiedon moottorineuvotteluista). Minä puolestani jaan kaikki ajatukseni heille, Alonso kertoi.