Janne Ahosen jäähyväismäkikilpailu hypätään ensi keskiviikkona 9. heinäkuuta Lahdessa. Jäähyväiskilpailu kiinnostaa suomalaisten lisäksi myös ulkomailla, sillä 20 ulkomaalaisten medioiden edustajaa on tulossa paikalla.
Ahosen viimeistä mäkikisaa arvostelevat tuomaritornissa kaikki Jannen uran aikaiset mäkimaajoukkueen päävalmentajat. Kari Ylianttila, Hannu Lepistö, Mika Kojonkoski, Käri Pätäri ja Tommi Nikunen.
Mäkihyppylegendan juhlaillassa nähdään myös vauhditon pituushyppykilpailu. Kilpailussa Ahosen valitsemat joukkueet ottavat mittaa toisistaan. Joukkueet hyppäävät vauhditonta pituutta kaksi kierrosta. Hyppyjen yhteistulos ratkaisee, voittavatko kotimaiset vai ulkomaiset hyppääjät kisan.
Kovan luokan mittamiehet
Koska osallistujat ovat maailmanluokan urheilijoita, vaaditaan mittamiehiltäkin meriittejä. Esittelyjä eivät varmasti kummemmin kaipaa pituushyppy-kisan mittaajatkaan:
Matti Nykänen, Jari Litmanen, Marja-Liisa Kirvesniemi ja Frank Fredericks kunnioittavat läsnäolollaan Jannen uran päättymistä.
Kiinnostusta ulkomaita myöden
Jannen jäähyväiskisa on herättänyt suurta mielenkiintoa ja innostusta myös ulkomailla. Ulkomailta on saapumassa satamäärin matkalaisia Lahteen, vain nähdäkseen legendan viimeisen kilpailun. Myös ulkomainen media on saapumassa Lahteen suurella joukolla. Tähän mennessä pelkästään Jannen jäähyväiskisaa on tulossa seuraamaan 20 ulkomaalaisten medioiden edustajaa.
Lue myös:
Janne Ahonen - Viimeinen hyppy MTV3-kanavalla
(MTV3)
