Ennennäkemätön hiekan- ja soranotto vaurioittaa nyt jokia ja rannikkoja Kaakkois-Aasiassa. Suunnattomia määriä hiekkaa ja soraa viedään sieltä Kiinaan, jossa näitä maa-aineita käytetään etenkin betonin ja asfaltin valmistukseen.
Eroosio vaivaa jo pitkiä rannikkokaistaleita muun muassa Kambodzhassa, Malesiassa ja Vietnamissa. Ilmiöön perehtynyt fysikaalisen kemian tohtori Martin Williams kertoo muutaman indonesialaisen saaren jopa hävinneen kokonaan, kun niiden rannat tyhjennettiin hiekasta.
– Hiekkarannat suojelevat rannikoita eroosiolta. On täysin vastuutonta poistaa tämä suoja varsinkin, kun meriveden pinta on nousemassa ilmastonmuutoksen myötä, Hongkongissa 30 vuotta asunut Williams sanoo.
Hiekan ja soran ruoppaaminen joenpohjista on samalla johtanut lukuisten vesistöjen saastumiseen. Mahtavan Mekongjoen suurella, hedelmällisellä suistoalueella joenrannat kärsivät lisäksi alati pahenevasta eroosiosta.
– Indonesiassa, Malesiassa ja Vietnamissa tilannetta on pidetty niin vakavana, että hiekan ja soran vientiä on nyt rajoitettu tai kielletty kokonaan. Paikallisten ympäristöjärjestöjen mukaan uusia sääntöjä ei kuitenkaan ainakaan vielä noudateta, Williams sanoo.
Päätähuimaavaa betoninkulutusta
Kiinassa hiekan ja soran kysyntä lisääntyy jatkuvasti. Betonia ja asfalttia tarvitaan, kun kaupungit laajentuvat, ja uusia moottoriteitä sekä luotijunaratoja rakennetaan ympäri maata.
Kiinassa kulutettiin peräti kolme kertaa enemmän betonia viime vuosikymmenellä kuin Yhdysvalloissa koko 1900-luvulla. Kaupungistumisen odotetaan jatkuvan ainakin pari vuosikymmentä, joten betonin ja asfaltin kysyntä ei vähene pitkään aikaan.
