Aapeli-myrskyn jäljiltä sähköt olivat poikki pahimmillaan noin sadalta tuhannelta asiakkaalta. Vuoden 2011 Tapaniin ja Hannuun verrattuna vahingot ovat jääneet vähäisemmiksi. Arvioiden mukaan sähkökaapeleiden lisääntynyt maahan kaivaminen on auttanut.
Energiaviraston verkkoinsinööri Joel Seppälä ottaa esimerkiksi Tapani-myrskyn 300000 sähkötöntä taloutta ja vertaa sitä Aapelin sataan tuhanteen.
Energiateollisuuden mukaan sähkökatkoja on lisääntyneen maakaapeloinnin ansiosta nyt myös nopeampi korjata.
– Vikoja on vähemmän, koska ilmasto ei aiheuta maakaapeleille vikoja. Viat jäävät haja-asutusalueille, sinne missä on ilmajohtoja. Ja kun taajamat ovat sähkönjakelun piirissä, kaikki korjausresurssit voidaan keskittää haja-asutusalueille, sanoo johtaja Kenneth Hänninen Energiateollisuudesta.

