Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

400 miljoonaa tonnia uutta muovijätettä vuodessa – silti sopu kansainvälisestä muovisopimuksesta on kiven alla

1:57400 miljoonaa tonnia uutta muovijätettä vuodessa – silti sopu kansainvälisestä muovisopimuksesta on kiven allaKansainvälisestä muovisopimuksesta yritetään löytää sopua.
Julkaistu 23.04.2024 07:22
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

@pmakipetaja

Kansainvälisestä muovisopimuksesta yritetään löytää sopua tiistaina Kanadan Ottawassa alkavissa neuvotteluissa. Erimielisyydet muovien käytön rajoittamisesta ovat edelleen suuria. Maailmassa syntyy 400 miljoonaa tonnia muovijätettä vuodessa. Siitä vain kymmenen prosenttia kierrätetään, arvioi YK:n ympäristöohjelma UNEP.

Muovia on kaikkialla: meressä, rannoilla, eläinten vatsassa, Etelämantereella ja Pohjoisnavalla. 
YK:n arvion mukaan maailmassa tuotetaan 400 miljoonaa tonnia muovijätettä vuodessa. Siitä kierrätetään vain 10 prosenttia. Meriin päätyy vuodessa noin 8 miljoonaa tonnia muoviroskaa.

Maaliskuussa julkaistussa tutkimuksessa muoveista löydettiin yli 16 000 kemikaalia, selvästi enemmän kuin aiemmin on arvioitu. Niistä neljäsosa on ihmisille haitallisia.

– Löysimme muoveista yli 4200 kemikaalia, joista voi olla haittaa ihmisten terveydelle tai ympäristölle tai niiden pysyvyyden takia, kertoo professori Martin Wagner Norjan teknis-luonnontieteellisestä yliopistosta.

AOP muovi linnut lokki meri
Eläimet luulevat muovia ruuaksi.imago/Manngold/ All Over Press

Muoviteollisuus ja öljyntuottajat vastustavat rajoituksia

Kanadassa käytävissä muovisopimusneuvotteluissa yritetään löytää yksimielisyyttä muovien käytön rajoittamisesta.

Muun muassa EU, Japani ja Kanada ovat vaatineet tiukkaa muovisopimusta, joka johtaisi muovin tuotannon ja käytön vähenemiseen ja haitallisia kemikaaleja sisältävien muovituotteiden kieltämiseen tai rajoittamiseen.

Muoviteollisuus ja öljyntuottajamaat vastustavat rajoituksia. Heidän mukaansa muovin kierrätyksen ja uudelleenkäytön tehostaminen riittäisi.

Joissakin maissa muovien sisältämät kemikaalit velvoitetaan raportoimaan, mutta useimmissa maissa velvoitteita ei ole. Kansainvälistä sääntelyä on vain murto-osalle muoveista löydetyistä kemikaaleista. 

– Jos ajatellaan vaikka ruokien pakkaamista, materiaaleja, jotka ovat kosketuksissa ruokaan, kemikaalit voivat siirtyä pakkauksesta ruokaan. Kun siirtymistä tapahtuu, ihmiset nielevät näitä kemikaaleja ruuassaan, kuvailee Ruokapakkausfoorumin toimitusjohtaja Jane Muncke.

Kanadan neuvotteluissa pitäisi edistyä merkittävästi, koska muovisopimus on määrä saada valmiiksi joulukuussa Etelä-Korean Busanissa pidettävässä kokouksessa. 

Lisää aiheesta:

Muovia on jopa pilvissä ja äidinmaidossa: Kaikki tajuavat ongelman, mutta yhteisymmärrystä ei silti löydyValtamerten roskapankki paisuu 20 miljoonalla muovitonnilla joka vuosi – nyt muovista luopumiseen halutaan sitova sopimusPariisissa neuvotellaan sitovaa sopimusta ympäristön muovikuorman suitsimiseksi – muovijätteen määrän pelätään kolminkertaistuvanMaailma tulvii muovia, ja kymmenet maat haluavat nyt sulkea hanan – Pariisissa neuvotellaan tällä viikolla kansainvälisestä muovisopimuksestaYK haluaa ratkaista muoviroskaongelman kansainvälisellä sopimuksella – WWF kuvailee tulevia neuvotteluja historiallisiksiUusi sopimus rajoittaa muovijätteen dumppaamista köyhiin maihin – lomasaaria muuttumassa kaatopaikoiksi
MuoviYKJätteetKanadaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Muovi
  • 5.10.07:35
    Niksit

    Raivostuttavan muovipakkauksen avaaminen onkin yllättävän helppoa – ja onnistuu ilman saksia!

  • 11.9.14:42
    S-ryhmä

    Muovikasseja ostetaan S-ryhmän kaupoissa entistä vähemmän – tässä syy

  • 15.8.16:09
    Sari Multala

    Ei sopua muovisaasteen rajoittamisesta – "Suuri pettymys"

  • 15.8.06:15
    Kierrätys

    Muovin käytöstä raju riita – kehitysmaat näkevät rajoitukset uhkana hyvinvoinnille

  • 12.8.20:00
    Kemikaalit

    Itämeren kaloista ja linnuista löytyi haitallisia kemikaaleja – näin pahoja ongelmia jatkuvasti yleistyvä muoviroska aiheuttaa