Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

2000-luvulla poliisin laukaukseen on kuollut 10 henkilöä – tänä vuonna ampumiseen on varauduttu päivittäin, mutta asetta on käytetty aniharvoin

1:00Tältä näyttää poliisiampumisen tapahtumapaikka RuskollaTältä tapahtumapaikalla näyttää – katso video!
Julkaistu 24.08.2021 14:41

Elisa Husu

elisa.husu@mtv.fi

Varsinais-Suomen Ruskolla tapahtui maanantai-iltana poliisioperaatio, jossa poliisi haavoittui ja kohdehenkilö kuoli. Poliisi ampui tilanteessa, mutta tilastojen mukaan poliisin aseellinen voimankäyttö on harvinaista.

Ruskon Vahdossa tapahtuneessa poliisioperaatiossa maanantai-iltana vaihdettiin laukauksia poliisin ja kohdehenkilön kesken. Syyttäjän mukaan poliisilla oli tiedossa, että kohteessa on aseella varustautunut siviilihenkilö. Kohteessa poliisi ampui kohdehenkilöä, joka kuoli saamiinsa ampumavammoihin sairaalassa.

Lue lisää: Tältä näyttää Ruskon ampumispaikalla: perheen pihapiiriä kiertää eristysnauha – paikalliset järkyttyneitä perheenisän kohtalosta

rusko
Tältä Ruskon ampumapaikalla näyttää.MTV

Lue lisää: Syyttäjä Ruskon poliisiampumisesta: Talossa oli ampujan lisäksi ainakin kaksi muuta henkilöä – tämä kaikki tapauksesta tiedetään nyt

Tilastojen mukaan poliisin ampuminen on kuitenkin harvinaista. Poliisi on ampunut keskimäärin alle kymmenen laukausta vuodessa.

2000-luvulla poliisin ampuma-aseen käyttöön on menehtynyt 10 henkilöä.

Tänä vuonna poliisi on joutunut käyttämään tai varautumaan ampuma-aseeseen keskimäärin kolme kertaa päivässä. Poliisi on kuitenkin käyttänyt ampuma-asetta laukauksen ampumiseen vain kahdesti vuoden aikana.

Poliisi turvautui lievempiin voimankäyttökeinoihin. OC-sumutetta poliisi käytti noin joka toinen päivä. Paineilmakäyttöistä projektiililaukaisinta poliisi käytti yhteensä seitsemän kertaa, ja muita fyysisiä voimakeinoja ja käsirautoja poliisi käytti kymmeniä kertoja joka päivä.

Poliisi kohtaa työssään väkivaltaa tai sen uhkaa useita tai jopa kymmeniä kertoja joka päivä. Vuonna 2020 poliisiin kohdistuneita rikoslakirikoksia oli yhteensä 3106 kappaletta, joista väkivaltaisia vastustamisia oli 640, virkamiehen vastustamisia 1145 ja haitantekoa virkamiehelle 1321.

Yhteensä poliisi hoitaa vuosittain yli miljoona tehtävää.

Lue myös: Mies kuoli poliisin luotiin Ruskolla: Syyttäjä perustelee, miksi poliisin aseenkäyttöä selvitetään

Lisää aiheesta:

Näin poliisi saa käyttää ampuma-asetta – "Aina viimeisenä keinona"Näin usein poliisi joutuu turvautumaan aseeseen – kuolemaan johtaneita tapauksia 2000-luvulla yli 10Poliisioperaatio Juupajoella – poliisi ampui rikoksesta epäillyn miehen Kommentti: Ruskon tapahtumat selvitettävä – poliisi kohtaa työssään yhä useammin väkivaltaaPoliisi käytti asetta kahdesti viikonloppuna – vuositasolla tapauksia muutamia kymmeniäPoliisi ampui miestä uhkaavassa tilanteessa jo toisen kerran tänä viikonloppuna – vain harva kuollut poliisin luotiin 10 vuoden aikana
Varsinais-SuomiPoliisiPoliisiväkivaltaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Varsinais-Suomi
  • 25.10.12:35
    Sudet

    Jouni kuvasi harvinaisen hetken: Kuusi sutta pellolla

  • 30.9.16:56
    Käräjäoikeus

    Varusmiehet käskettiin yöllä uimaan vesilammikkoon – Rannikkolaivaston kouluttajille sakkoja

  • 8.9.15:07
    Terveydenhuolto

    Avi: Mielenterveys- ja päihdepalveluissa puutteita Varsinais-Suomessa

  • 7.8.20:00
    Luonto ja eläimet

    Hätään joutunut kauris huusi kuin syötävä – näin pelastuslaitos ratkaisi tilanteen

  • 21.7.11:43
    Lento-onnettomuudet

    Poliisilta uutta tietoa Jämijärven lento-onnettomuudesta