Jatkosodan veteraani, 100-vuotias Niilo Vunneli on seurannut viime viikot hämmentyneenä itärajan tapahtumia. Hän ei olisi halunnut enää nähdä elämässään tällaista vaihetta.
– Tämä panee ajattelemaan, että mihin se päättyy. Mieluummin ne olisi saanut olla tulematta, Vunneli huokaa kotonaan Outokummussa.
Onko se sellainen aihepiiri, joka pyörii mielessä?
–Kyllä sitä ajattelee, Vunneli myöntää.
Niilo Vunneli on yksi viidestätoista presidentin vastaanotolle kutsutusta veteraanista. Matka Outokummusta perheen luokse pääkaupunkiseudulle alkaa junalla tiistaina päivää ennen Linnan juhlia. Saattajaksi vastaanotolle lähtee pojantytär.
Kun tapaat presidentin, niin otatko (itärajan) asian puheeksi?
– No saa nyt nähdä, osaako sitä ruveta presidentille tällaisesta asiasta keskustelemaan. Eiköhän hän tiedä jo muutenkin ilman meidän puheita, Vunneli pohtii.
– Nythän hyvin moni sanoo, että ei olisi pitänyt liittyä Natoon, että juuri se aiheuttaa Venäjältä painostuksen tännepäin. En osaa sanoa onko se oikein vai väärin. Tähän on menty ja se on vain katsottava miten päästään eteenpäin.
Itsenäisyyspäivä on Niilo Vunnelille tärkeä juhlapäivä joka vuosi, koska siihen osuu paljon muistoja.


