Ylivieskan kirkon toissaöinen tuhopoltto on herättänyt useita kysymyksiä. Paikalla kello 14 alkavassa poliisin infossa oleva MTV Uutisten toimittaja Outi Airola listasi niistä olennaisimmat.
Tunnustus vai ei?
– Nyt odotellaan sitä, minkä laatuinen tuo tunnustus, joka alustavassa kuulustelussa on saatu ja kuulustelussa taas ei. Poliisi varmasti tarkentaa sitä tiedotustilaisuudessa.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Tekijä yksin, rasistinen motiivi?
– Mielenkiinnolla odotellaan sitä, onko taustalla suurempi joukko, voiko tämä liittyä viime syksynä Ylivieskassa tapahtuneisiin rasistisiin rikoksiin. Polttopulloja on viety kristillisen opiston seinustalle, yksi tekaistu raiskausepäily tehtiin turvapaikanhakijoita vastaan.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Ylivieskassa jopa kaupunginhallitus otti muutama kuukausi sitten kantaa siihen, että rasismin on loputtava, se on kitkettävä, Airola jatkaa.
