Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hirmumyrsky Sitrang teki tuhojaan Bangladeshissa: Yli 20 kuoli ja lähes miljoona evakuoitiin kodeistaan

Ainakin 24 ihmistä on kuollut ja liki miljoona on evakuoitu kodeistaan Bangladeshin eteläosiin iskeneen hirmumyrsky Sitrangin takia.
Ainakin 24 ihmistä on kuollut ja liki miljoona on evakuoitu kodeistaan Bangladeshin eteläosiin iskeneen hirmumyrsky Sitrangin takia.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 25.10.2022 21:29

MTV UUTISET

Ainakin 24 ihmistä on kuollut ja liki miljoona on evakuoitu kodeistaan Bangladeshin eteläosiin iskeneen hirmumyrsky Sitrangin vuoksi, kertoivat viranomaiset tänään tiistaina.

Joissain kylissä ihmisiä piti siirtää suojiin väkisin, koska he eivät halunneet jättää kotejaan.

Sähköt olivat poikki noin kymmeneltä miljoonalta ihmiseltä 15 rannikkomaakunnasta, ja koulut pysyivät kiinni maan etelä- ja lounaisosissa.

Myrskyn mukanaan tuomat kaatosateet saivat kadut tulvimaan muun muassa maan pääkaupungissa Dhakassa, Khulnassa ja Barisalissa.

Myös Intiassa laajoja evakuonteija

Naapurimaassa Intiassa evakuoitiin niin ikään heti rajan takana sijaitsevasta Länsi-Bengalin osavaltiosta tuhansia ihmisiä turvaan myrskyn tieltä yli sataan tilapäissuojaan.

Myrskyn aiheuttamista pahoista vahingoista ei ainakaan heti aamulla ollut tietoa, ja ihmiset alkoivat tänään palailla koteihinsa.

Hirmumyrskyt ovat jokavuotisia alueella, mutta ilmastonmuutoksen myötä niiden määrän pelätään nousevan ja myrskyjen voimistuvan.

Lisää aiheesta:

Taiwanissa pato petti Ragasa-hirmumyrskyssä – 17 kuollut, yli 100 kateissa
Kaatosateet ja tulvat ajoivat satojatuhansia kodeistaan Japanissa
Hirmumyrsky Amphan on vaatinut jo yli 80 uhria – myrskyä pidetään jopa tuhoisampana kuin koronavirusta
Amphan-hirmumyrsky aloitti tuhotyönsä Intiassa – useita kuollut, tuhansia rakennuksia vaurioitunut
Bulbul-hirmumyrsky runteli Bangladeshia ja Intiaa: Useita ihmisiä kuoli ja kaksi miljoonaa joutui evakkoon – nyt aluetta piiskaavat kaatosateet
Intiassa evakuoitiin lähes 800 000 ihmistä hirmumyrskyn tieltä – tulossa voimakkain myrsky vuosikymmeniin
BangladeshHirmumyrskytSääIntiaIlmastonmuutosUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Bangladesh
  • 18.10.22:51
    Lentokentät

    Dhakan kentällä roihusi: Lennot keskeytettiin

  • 24.7.20:39
    Lento-onnettomuudet

    "He ovat myös minun lapsiani" – opettaja kuoli pelastettuaan 20 lasta Bangladeshin lento-onnettomuudessa

  • 22.7.06:56
    Lento-onnettomuudet

    Bangladeshin lentoturmassa kuoli ainakin 27 ihmistä

  • 21.7.17:12
    Lento-onnettomuudet

    Ilmavoimien harjoituskone törmäsi kouluun Bangladeshissa – toistakymmentä kuollut

  • 12.2.10:54
    Väkivalta

    Yhdessä maailman suurimmista maista saatettiin YK:n mukaan syyllistyä rikoksiin ihmisyyttä vastaan – 1 400 kuoli protesteissa