Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Viranomaiselta paha virhe, luvun pitäisi olla 500 eikä 50! Kokoontumisrajoitukset eivät sittenkään muutu – "Nolla oli pudonnut pois"

4:05MTV Uutiset kävi baarikierroksella Helsingin keskustassa – juhliessa korona ei paljon painaMTV Uutiset kävi baarikierroksella katsomassa, painaako koronapelko juhlijoita.
Julkaistu 24.08.2020 12:21(Päivitetty 24.08.2020 13:47)
Toimittajan kuva

Juha Kaija

juha.kaija@mtv.fi

MTV Uutisten tietojen mukaan Avin kokoontumisrajoitustiedottamisessa on tapahtunut virhe.

MTV Uutisten eri lähteistä saamien tietojen mukaan eri rajoitusmääristä puuttuu nolla perästä eli pitäisi olla 50 sijaan 500, eikä uusia päätöksiä ole tehty. Sosiaali- ja terveysministeriö vahvistaa tiedon kiusallisesta erehdyksestä.

Alle 500 hengen yleisötilaisuuksiakin saa järjestää vain, jos tilaisuuksissa noudatetaan ohjeita turvaväleistä ja hygieniakäytännöistä.

Aluehallintoviraston (avi) odotetaan korjaavan tiedotettaan pian.

Avi kertoi aiemmin tänään tiedotteessaan, että yleisötapahtumia rajoitetaan siten, että vain alle 50 hengen tapahtumat olisivat sallittuja. Tiedotteeseen oli kuitenkin lipsahtanut paha virhe, sillä oikea luku on MTV Uutisten tietojen mukaan 500 henkeä. 

Juttua päivitetty kauttaaltaan kello 13.45. Suurin muutos on MTV:n tieto, jonka mukaan oikea lukumäärä on 500 eikä avin tiedotteessaan ilmoittama 50. 

Lue myös: Viranomaiset, skarpatkaa! Kun yksi nolla saa koko alan sydämet pysähtymään – miten tällainen sekoilu voi olla mahdollista?

THL: Uusia koronatartuntoja on 18

Lisää aiheesta:

Tapahtuma-alalta karuja tietoja rajoitusten vaikutuksista: Tappiot lasketaan kymmenissä miljoonissa – "Parissa tunnissa 18 peruutusta"Avi pitää sittenkin nollamokapäätöksen voimassa, yleisörajoitukset kiristyvät: Yli 50 hengen tilaisuuksia saa silti järjestää, rajoituksia 500 henkeen ei edes mainita Näin Avi selittää 500 hengen kokoontumisrajoituksen typistymistä 50:ksi: "Asiallinen ero ei ole iso""Semmoinen maanantai töissä sitten" – Avi-pomon reaktioon ministeriön karmeasta nollamokasta voi moni samaistuaKommentti: Viranomaiset, skarpatkaa! Kun yksi nolla saa koko alan sydämet pysähtymään – miten tällainen sekoilu voi olla mahdollista?Kokoontumisrajoituksista tiedottaessa kävi moka – Roope Salminen tulistui: "Ei voi olla mahdollista"
KoronavirusYhteiskuntaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella