Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yle: Wilmassa tietoturvapuutteita

Wilmasta vastaava ohjelmistoyhtiö Visma on varoittanut kouluja epäilyttäviin kirjautumisyrityksiin liittyvien havaintojen vuoksi.
Wilmasta vastaava ohjelmistoyhtiö Visma on varoittanut kouluja epäilyttäviin kirjautumisyrityksiin liittyvien havaintojen vuoksi.All Over Press
Julkaistu 30.10.2024 19:58
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Lukuisten koulujen ja oppilaitosten käyttämässä Wilma-järjestelmässä voi olla vakaviakin tietoturvariskejä, uutisoi Yle.

Se kertoo, että järjestelmässä on paikoin käytetty heikkoja salasanojen ja käyttäjänimien yhdistelmiä. Wilmasta vastaava ohjelmistoyhtiö Visma on varoittanut kouluja epäilyttäviin kirjautumisyrityksiin liittyvien havaintojen vuoksi.

Salasanojen luomisen kaltaisesta tietoturvasta huolehtiminen on koulujen kontolla, joten ei ole selvää, miten laajalti ongelmaisia salasanakäytäntöjä on käytetty. Ylen tietojen mukaan heikosti on suojattu myös tunnuksia, joilla on laajat oikeudet esimerkiksi oppilaiden tietojen tarkasteluun.

Yle kertoo, että median yhteydenoton jälkeen yritys teki rikosilmoituksen siitä, että ihmisten tiedot ovat voineet varautua.

Visman mukaan Wilmalla on arviolta yli kaksi miljoonaa käyttäjää.

9:35Kuinka pahasti suomalaisyritykset kompuroivat tietoturvan kanssa?Kuinka pahasti suomalaisyritykset kompuroivat tietoturvan kanssa, kysyttiin Viiden jälkeen -ohjelmassa.

Lue myös: Wilma-viestintä hiertää opettajien ja vanhempien välejä – "Vanhemmat menevät herkästi puolustuskannalle"

Lisää aiheesta:

Vaasan kaupungin Wilma-järjestelmään tehtiin tietomurtoMääräys: Vastaamon ilmoitettava tietoturvaloukkauksesta henkilökohtaisesti rekisteröidyille – operaatio on jo käynnissäTietosuojavaltuutettu varoittaa: Office 365 -tietoturvaloukkaukset edelleen kasvussaValtori selvittää mahdollisia tietoturvariskejäKiristysohjelma kaappasi Kokemäen kaupungin tietokoneet ja salasi kaiken terveystiedoista lähtien – ”Varsin todennäköistä, ettei tapaus jää viimeiseksi”Viestintävirasto kommentoi massiivista WikiLeaks-vuotoa: WhatsAppin käyttö edelleen turvallista
KyberturvallisuusTietosuojaTietoturvaKouluOpiskeluKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kyberturvallisuus
  • 11:50
    Ruotsi

    Katastrofi Ruotsissa: Miljoonan ihmisen tiedot vuodettu pimeään verkkoon

  • pe06:13
    NASA

    Kilpajuoksu kuuhun kiristää Trumpin politiikkaa: Kiinalaisille porttikielto Nasan avaruusohjelmiin

  • ti20:22
    Tietomurrot

    Traficom varoittaa: Microsoft 365 -tileihin tehdyt tietomurrot lisääntyneet

  • ti05:03
    Pohjois-Korea

    Pohjois-Korea tienaa Ukrainan sodalla – Kim Jong-un nosti maansa maailmanpolitiikan parrasvaloihin

  • 7.9.16:19
    Puhelimet

    HarmBlock -ohjelmisto suojaa lapsia haitalliselta sisällöltä – "Laitteesta tulee yhteensopimaton pornografian kanssa"