Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yle joutui somemyrskyyn Pekka ja Pätkä neekereinä -elokuvan takia: "Elokuvaa ei tule sensuroida"

Lehtikuva
Julkaistu 14.09.2016 19:32

MTV UUTISET

Ylen TV2 esitti tänään iltapäivällä Pekka ja Pätkä neekereinä -elokuvan, joka on valmistunut vuonna 1960. Elokuvan esittäminen sai aikaan valtaisan kuohunnan sosiaalisessa mediassa, niin Facebookin kuin Twitterinkin puolella.

Sosiaalinen media kuohahti, kun Ylen kanavalla nähtiin tänään 1960 valmistunut suomalainen elokuva Pekka ja Pätkä neekereinä. Elokuvassa Pekka ja Pätkä maalaavat itsensä tummiksi, jotta voisivat esittää afroamerikkalaisia muusikoita. Elokuvasta herkesi kiivas keskustelu, jossa osa halusi Ylen arkistoivan elokuvan lopullisesti.

Keskustelua käynnisteltiin jo eilen HBL:ssä kun toimittaja Malin Slotte kysyi Ylen ohjelmapäällikkö Pentti Väliahdetilta, miksi elokuvaa vielä esitetään. Tähän juttuun tarttui myös Mafalala-blogia kirjoittava toimittaja Anna Pöysä. Ja sosiaalisessa mediassa käytävän kiivaan keskustelun resepti oli valmis. 

Ylen ohjelmapäällikkö Pentti Väliahdet vastasi Facebookissa, että iltapäivisin vanhoja elokuvia katsovat erityisesti ikääntyneempi väestö. Ja että Ylen julkisen palvelun velvollisuuteen kuuluu näyttää vanhoja suomalaisia elokuvia. Hän myös muistutti, että elokuvaa tulee tulkita sen ajan yhteiskunnallisen tilanteen kautta. Eikä elokuvaa tulisi kulttuurihistorian vuoksi sensuroida. 

Ilta-Sanomien sivuilla on käynnissä leikkimielinen äänestys, jossa kysytään, että pitäisikö Pekka ja Pätkä neekereinä -elokuva sensuroida. Äänestys on ollut varsinainen hitti, sillä parin tunnin aikana siihen on käynyt oman mielipiteensä antamassa jo lähes 60 000 lehden lukijaa. Äänestyksen selvässä johdossa on ei-äänet reilusti yli 90 prosentin osuudella. 

Lisää aiheesta:

Yle aloittaa arabian- ja somalinkieliset uutiset – perussuomalaiset kiehuvat: "Tulemme laittamaan sen vastuuseen"Asian ytimessä, Jaakko Loikkanen -ohjelmassa eilen teknisiä vaikeuksia – katso ohjelma tästäYle esittää Pekka ja Pätkä -elokuvat toukokuussa – yksi kohua herättänyt jakso jää kuitenkin näkemättä: "Nyt tehtiin yksittäinen julkaisupäätös"Nyt oli ministerin twiiteistä poliittinen jargon kaukana – Lindström veisteli Rambo-elokuvan alusta loppuun: "Taitaa monelle käydä kylmät sillä Johnnylla on puukko mukanaan"Intiaanihahmo aiheutti somekohun, Yle hyllytti lastenohjelman Pikku Kakkosesta – "Ennen suomalaiset nauroivat nunnuka-hahmoille – ei enää"Stockmann poisti rasistiseksi teilatun tiernapoikavideon someraivon johdosta – kansanedustajat jyrähtivät: "Noloa"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 15:21
    Poliisi

    Epäily: Viisikymppinen mies seurasi ja kosketteli kotimatkalla olleita alakoululapsia Espoossa

  • 14:53
    Espoo

    Nainen halusi erota, mies alkoi riehua

  • 13:34
    Kadonneet

    Näitkö tätä liftaavaa 16-vuotiasta tyttöä? Soita hätänumeroon

  • 13:28
    Kuolema

    Henri, 41, haluaa syväjäädyttää ruumiinsa ikuista elämää varten – tästä on kyse

  • 11:51
    Sää

    Sääennusteessa lunta – Pekka Pouta avaa hurjaa kylmenemistä