Yli 1500 ihmistä on edelleen vangittuna poliittisten syytteiden vuoksi. Mielivaltaisia pidätyksiä on tehty vuodesta 2020 lähtien päivittäin keskimäärin 17 kappaletta.
Ihmisoikeustilanne Valko-Venäjällä on katastrofaalinen ja pahenee vain entisestään, sanoo YK:n Valko-Venäjän ihmisoikeustilanteeseen perehtynyt erityisedustaja Anais Marin.
Marinin mukaan Valko-Venäjää itsevaltaisesti hallitsevan Aljaksandr Lukashenkan hallinto on tarkoituksella puhdistamassa kansalaisyhteiskuntaa sen viimeisistä eriäväisistä äänistä.
– Tilanne on edelleen katastrofaalinen. Valitettavasti se vain pahenee, sanoi Marin YK:n ihmisoikeusneuvostolle tiistaina.
Ihmisoikeusloukkauksista rankaisemattomuus lisää Marinin mukaan pelon ilmapiiriä uhrien ja heidän perheidensä keskuudessa.
Hän painotti, ettei ketään ole saatettu Valko-Venäjällä vastuuseen kymmenien tuhansien rauhanomaisten mielenosoittajien mielivaltaisista kiinniotoista vuonna 2020. Ketään ei ole Marinin mukaan saatettu vastuuseen myöskään väkivallasta tai kidutuksesta, joita monet kiinni otetuista ovat joutuneet kokemaan.
– Tämä yleinen rankaisemattomuus ja jatkuvasta sorrosta johtuva pelon ilmapiiri ovat pakottaneet satoja tuhansia valkovenäläisiä maanpakoon, sanoi Marin.
