Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhdysvalloissa nähdään tänään hyvin poikkeuksellinen tv-hetki – hyötyykö tilanteesta Biden vai Trump? – "Omituinen kilpailutilanne"

9:09Trumpin ja Bidenin väittely peruuntui – Miten vaalikampanjat etenevät?Katso video: Näin Nordic West Officen johtaja Kristiina Helenius arvioi poikkeuksellisen tilanteen vaikutusta vaalien tulokseen.
Julkaistu 15.10.2020 09:41
Toimittajan kuva
Seppo Haaparanta

seppo.haaparanta@mtv.fi

Yhdysvalloissa nähdään tänään poikkeuksellinen hetki, kun jo sovitun vaaliväittelyn sijaan presidenttiehdokkaat pitävät televisioidut kampanjatilaisuudet täysin samaan aikaan.

Yhdysvalloissa piti tänään piti olla istuvan presidentin Donald Trumpin ja demokraattien ehdokkaan Joe Bidenin välinen uusintakohtaaminen vaaliväittelyssä. Trumpin saaman koronavirustartunnan myötä kasvokkain kaavailtu kohtaaminen kuitenkin peruttiin.

Väittelyä ehdotettiin pidettäväksi virtuaalisena, mutta tämä ei etäkohtaamisen ajanhaaskaukseksi julistaneelle Trumpille käynyt. Yhdysvaltojen presidentinvaaleissa ollaan siis tilanteessa, jossa vaaliväittely hyvin poikkeuksellisesti peruttiin viime tingassa.

Väittely korvataan ehdokkaiden omilla vaalitilaisuuksilla, jotka järjestetään niin sanotulla torikokous-tyylillä (town hall).

– Kummallakin on siellä live-yleisö, joka voi esittää kysymyksiä. Mutta tilaisuudet esitetään eri kanavilta, joten tästä tulee omituinen kilpailutilanne eli ei olekaan väittely, vaan on kilpailevat tilaisuudet, jotka esitetään suorana, kertoi Nordic West Officen johtaja Kristiina Helenius tänään Uutisaamun vieraana.

Istuva presidentti onkin nyt haastaja

Trump ei esiinny suosikkikanavallaan Fox Newsillä, vaan hänen tilaisuutensa lähettää NBC News. Bidenin tilaisuuden lähettää ABC News.

Kampanjatilaisuudet on ajoitettu samaan hetkeen yöllä Suomen aikaa, joten tv-katsojalukujen vertailu tullee olemaan yksi tärkeä onnistumisen mittari ehdokkaille.

Heleniuksen mukaan tilanne ei ole suosiollinen Trumpille.

– Jos ajatellaan niin, että Trump on tässä haastaja, eli hän lähtee huonommista (kannatus)asetelmista, niin kyllä hänen olisi kannattanu käyttää kaikki kansallinen julkisuus hyödykseen. Ja myös paikkailla pieleen mennyttä ensimmäistä väittelyä, hän arvioi.

– Tietysti se riippuu siitä, kuinka he onnistuvat ja kumpi saa enemmän katsojia.

Trumpin nykykannatus ei riitä

Tilanne ei myöskään suosi ehdokkaiden mahdollisuutta saada liikkuvia äänestäjiä puolelleen saatikka käännyttää toisen ehdokkaan puolella jo olevia äänestäjiä.

– Sehän tässä juuri on. Biden voi ajella tässä turvallisesti maaliin, ja välttää tekemästä virheitä. Jos Trump haluaa voittaa, niin hänen pitäisi pystyä käännyttämään ihmisten mieliä. Hänen tämänhetkinen kannatuksensa ei riitä voittoon.

Tämä on tilanne Donald Trumpin ja Joe Bidenin kannatuksessa nyt ja näin koronatilanne vaikuttaa voittoon. Katso Nordic West Officen johtaja Kristiina Heleniuksen analyysi videolta!

Lisää aiheesta:

Näin seuraat Yhdysvaltain vaaleja MTV:n huipputiimin kanssaNyt Bidenin vetäytymistä vaatii jo oman puolueen senaattorikinUSA:n presidenttiehdokkaiden ensimmäinen vaaliväittely tänä yönä – asiantuntija: "Molemmat ovat sellaisia, että saattaa tulla sammakoitakin suusta"Trumpin voiton ennustanut tutkija kertoo taktiikasta, johon media kerta toisensa jälkeen lankeaa: "Trump hallitsee julkisuutta niin täydellisesti, kun voi hallita"Yöllä on edessä vuosisadan vaaliväittely – Mitä kannattaa odottaa?Yleisöennätykset vaarassa ensi yön kaksintaistelussa: Riittääkö Trumpin asiantuntemus, kykeneekö Clinton innostamaan?
Yhdysvaltain vaalit 2020Donald TrumpJoe BidenYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvaltain vaalit 2020
  • 26.07.202405:53
    Donald Trump

    Trump ei suostu vaaliväittelyyn Harrisin kanssa – vaatimuksena, että demokraatit valitsevat virallisen ehdokkaansa

  • 20.12.202314:25
    Donald Trump

    Coloradon Trump-päätös suisti Yhdysvallat aivan uuteen tilanteeseen, sanoo Risto E. J. Penttilä

  • 24.04.202319:42
    Yhdysvallat

    Fox Newsin tähtijuontaja Tucker Carlson jättää kanavan – välttyi täpärästi oikeudenkäynniltä viikkoa ennen ilmoitusta

  • 19.04.202309:04
    Yhdysvallat

    Fox News taipui: Maksaa liki 800 miljoonan korvaukset perättömien väitteiden levittämisestä

  • 06.04.202305:24
    Donald Trump

    Trumpin seuraavat syytteet voivat olla jo nurkan takana – Georgiassa selvitetään yritystä kumota osavaltion vaalitulos