Lehden lähteiden mukaan Trump oli ilmaissut, että kanne tulee selvittää ennen kuin Meta-pomo Zuckerberg voi päästä presidentin lähipiiriin.
Facebookin omistava Meta on lupautunut maksamaan noin 25 miljoonaa dollaria Yhdysvaltain presidentille Donald Trumpille hänen käyttäjätiliensä jäädyttämisen vuoksi.
Asiasta kirjoittaa lähteidensä pohjalta yhdysvaltalaislehti Wall Street Journal.
Meta pyrkii edellä mainitulla summalla sovittelemaan kanteen, jonka Trump nosti vuonna 2021 yhtiötä sekä sen toimitusjohtajaa Mark Zuckerbergiä vastaan.
Meta jäädytti Trumpin tilit sen jälkeen, kun hänen kannattajansa olivat hyökänneet Yhdysvaltain kongressitaloon vuoden 2021 tammikuussa. Trumpin oli katsottu lietsoneen levottomuuksia sosiaalisessa mediassa. Lehden lähteiden mukaan Meta ei myönnä toimineensa väärin.
Sosiaalisen median palveluista Meta omistaa Facebookin lisäksi Instagramin, Threadsin sekä viestintäsovellus Whatsappin.
Kokonaissummasta 22 miljoonaa on Wall Street Journalin mukaan määrä käyttää tulevan Trumpin nimeä kantavan presidentillisen kirjaston hyväksi. Loput menevät oikeudenkäyntikuluihin sekä muille kanteeseen osallistuneille.
Trumpin kerrotaan allekirjoittaneen sovintosopimus keskiviikkona Valkoisessa talossa presidentin työhuoneessa.
