Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Webber paljastaa tallimääräyksen jälkipyykin

Mark Webber
Mark Webber
Julkaistu 21.07.2011 19:17

Red Bull -kuljettaja Mark Webber kertoo käyneensä tallipäällikkö Christian Hornerin kanssa läpi edellisosakilpailun Britannian GP:n tallimääräyksen.

Horner määräsi Webberiä säilyttämään sijoituksensa kisan loppukierroksilla tallikaverinsa Sebastian Vettelin takana. Webber ei kuitenkaan välittänyt määräyksestä, vaan yritti siitä huolimatta Vettelin ohittamista siinä kuitenkaan onnistumatta.

- Kävimme keskustelun asiasta heti kisapalaverin jälkeen. Christian esitti oman näkemyksensä siitä, miten tilanne rakentui ja miten hän päätyi tekemäänsä päätökseen ja minä esitin oman kantani siitä, miten tilanne rakentui. Koimme, että teimme molemmat oikeat päätökset: hän antaessaan käskyn tallin edun mukaisesti ja minä ollessani tilanteessa, jossa yritin parantaa omaa sijoitustani, Webber kertoi Autosport.comin mukaan.

Webber sai tallipäälliköltä lupauksen siitä, ettei tallimääräys tarkoittanut Webberin joutumista kakkoskuskin asemaan.

- Hän vakuutti minulle, että tilanne olisi ollut sama, jos olisimme olleet toisinpäin ja Seb olisi lähestynyt minua. Hän olisi silti lopettanut kilvanajon, Webber kertoo.

Webberin mukaan Red Bull ei aio kieltää kuljettajiltaan keskinäistä kilpailua kokonaan.

- Me saamme edelleen ajaa kilpaa suurimman osan ajasta - tämä oli hankala tilanne eikä näin käy usein kisan aikana ja siihen asti me ajamme kilpaa.

Webber perusti tottelemattomuutensa tallimääräyksen suhteen Hornerin puheisiin viime kauden Saksan GP:n jälkeen, jolloin Red Bull -pomo vakuutti Ferrarin tallimääräyksen jälkeen, ettei koskaan estäisi kuljettajiensa keskinäistä taistelua.

- Siksi tein sen päätöksen sillä hetkellä, Webber vahvisti.

Lisää aiheesta:

Ferrari myöntää tuurin ainoassa voitossaanMcLaren oli suurin kärsijä?Vetteliltä yhä tiukkoja kommentteja Webberin toiminnastaWebber paljastaa tallimääräyksen jälkipyykin"Pakokaasujupakka oli pelkkää politiikkaa"Massa: Vääriä päätelmiä Ferrarin nousun syystä
Britannia 2011

Tuoreimmat aiheesta

Britannia 2011
  • 27.09.201115:21
    Britannia 2011

    Ferrari myöntää tuurin ainoassa voitossaan

  • 21.07.201121:28
    Britannia 2011

    McLaren oli suurin kärsijä?

  • 21.07.201119:51
    Britannia 2011

    Vetteliltä yhä tiukkoja kommentteja Webberin toiminnasta

  • 18.07.201112:44
    Britannia 2011

    "Pakokaasujupakka oli pelkkää politiikkaa"

  • 17.07.201111:27
    Britannia 2011

    Massa: Vääriä päätelmiä Ferrarin nousun syystä