Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

VR huutokauppaa vetureitaan: "Elinkaarensa loppupuolella"

Kuvituskuva
KuvituskuvaAll Over Press
Julkaistu 12.12.2024 15:43
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

VR kertoo myyvänsä ylimääräistä raidekalustoa muille alan toimijoille.

Tällä kertaa myyntiin tulee yhdeksän tavara- ja matkustajaliikenteeseen soveltuvaa dieselveturia. Ilmoittautuminen yrityksille ja yhdistyksille suunnattuun huutokauppaan alkaa 12. joulukuuta.

VR:n järjestämä huutokauppa koskee kahdeksaa Dv12-dieselveturia ja yhtä Dr16-dieselveturia. 

VR:n mukaan kyseiset veturit ovat elinkaarensa loppupuolella, mutta kunnossapito- ja saneeraustoimien myötä niitä voi edelleen hyödyntää matkustaja- tai tavaraliikenteessä.

– Järjestimme vastaavan veturihuutokaupan viimeksi keväällä ja myymme nyt lisää vetokalustoa liikennekäyttöön. Haluamme aktiivisesti edistää kilpailua ja luoda Suomeen kasvavaa ja kestävää raideliikennemarkkinaa, kertoo VR:n strategia- ja kalustojohtaja Ilkka Anttila tiedotteessa.

–  Meiltä on vapautunut veturikapasiteettia myytäväksi idänliikenteen päättymisen sekä logistiikan tehokkaampien kuljetusratkaisujen myötä. Lisäksi olemme investoineet uusiin sähkö- ja dieselvetureihin, joita on yhä enemmän liikenteessä, hän jatkaa.

Ilmoittautuminen yrityksille ja yhdistyksille suunnattuun, suljettuun huutokauppaan avautuu joulukuun 12. päivä ja on auki tammikuun 2025 loppuun. VR järjestää huutokauppaan ilmoittautuneille katselmukset, joissa voi tutustua tarkemmin myytäviin vetureihin, sekä esittelytilaisuuden myyntiprosessin etenemisestä. Huutokauppa sulkeutuu huhtikuussa 2025.

Lisää aiheesta:

VR myy kymmeniä junavaunujaOletko aina halunnut oman veturin? VR laittaa dieselvetureita myyntiinTältä näyttävät VR:n Sveitsistä ostamat uudet lähijunat – herkkuina pöydät ja nettiyhteysVR hankkimassa uusia yöjunavaunuja 35–40 miljoonalla eurollaVR tilaa uudet dieselveturit sveitsiläisyhtiöltä – tulevat tavaraliikenteeseenVR vastaa veturikohuun: Matkustajajuniin kelpaamattomat veturit 100-prosenttisesti käytössä
JunatVRKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Junat
  • 21.10.20:46
    Julkinen liikenne

    Junat korvataan busseilla Oulun ja Rovaniemen välillä torstaihin asti

  • 21.10.09:44
    VR

    Junaliikenne Oulun ja Rovaniemen välillä poikki

  • 17.10.20:42
    Kokemäki

    Veturi kärysi Kokemäellä: 400 metriä pitkä juna hinaukseen

  • 15.10.05:03
    Vahingonteot

    Kuparivarkaat aiheuttivat 12 tunnin junasulun Lempäälässä – järjetön teko tallentui valvontakameraan

  • 14.10.15:56
    Tasoristeysonnettomuudet

    Roska-auto ajoi junan eteen – vakavasti loukkaantuneelle kuskille tuomio