Voiko joululahjan ostaa kirpputorilta? Kysely paljastaa, mitä käytetyistä lahjoista ajatellaan
Kyselyn mukaan vain alle viidennes suomalaisista on halukas ottamaan vastaan käytetyn joululahjan.
Moni stressaa tällä hetkellä joululahjoista ja siitä, miten saa rahat riittämään kaikkeen.
Lahjoiksi ostetaan pääsääntöisesti aina jotain uutta tai tehdään jotakin itse. Entäpä jos antaisit joululahjaksi tänä vuonna jotakin käytettyä?
Aiheesta keskusteltiin Viiden jälkeen -ohjelmassa, sillä käytettyjen asioiden lahjaksi antamiseen liittyy edelleen voimakkaita ennakkokäsityksiä. Käytettyjen lahjojen antamista empivät enemmän nimenomaan lahjan antajat kuin niiden saajat.
Second hand -sovellus Tisen kyselyn mukaan suomalaisista vain 18 prosenttia oli halukas ottamaan vastaan käytetyn lahjan.
– Siinä on paljon stigmoja vielä. Antajat pelkäävät ehdottomasti sitä, että onko lahja yhtä toivottu lahjan saajalle, kun se on second handia, Tisen maajohtaja Laura Laakso toteaa videolla.
Voit katsoa koko keskustelun artikkelin alusta löytyvältä videolta.
Mitä mieltä itse olet? Miltä tuntuisi saada lahjaksi jotakin käytettyä? Vastaa kyselyyn alapuolella!
Uusimmat
-
23:31
Näin Erdoğanin läksytys otettiin vastaan Ruotsin medioissa: Turkkia toivottiin ulos Natosta, Mika Aaltola mainittu
-
22:00
Wagner väittää edenneensä Bahmutin pohjoispuolella, Ukraina kiistää – MTV seuraa sotaa
-
21:48
MTV Kiovassa: Venäläisten jättämät miinat piinaavat siviilejä vielä vuosia – tällaista on ukrainalaisten miinanraivaajien hengenvaarallinen työ
-
21:32
Ruotsi romahti MM-kisoissa rumasti mitaleilta kotiyleisönsä edessä – itseruoskinta alkoi välittömästi: "Olen raivona"
-
21:27
Video näyttää räjähdyksen ammustehtaassa Iranissa – ulkoministerin lausunto viittaa ydinohjelmaan
-
21:26
Erdoğan voisi hyväksyä Suomen Natoon: "Ruotsi tulee järkyttymään"
-
21:10
Priscilla Presley hakee hallintaansa tyttärensä Lisa Marie Presleyn omaisuutta – edesmenneen laulajan tytär Riley Keough on kuitenkin nimetty edunvalvojaksi
-
20:55
Kimi ja Minttu Räikkönen kertoivat ilouutisen – pariskunta odottaa kolmatta lastaan
-
20:19
Erikoisesta kiharavinkistä tuli viraalihitti – asiantuntijat toppuuttelevat intoa
-
20:01
Karut olosuhteet yllättivät elokuvantekijät Lapissa: "Tuuli niin lujaa, että auton tuulilasi meni rikki"
-
19:09
Jari Isometsä suorana: Suomalaistähti ei ole kunnossa – tuli myös myrskyvaroitus
-
19:07
Helsinkiläisen Patrickin fiilistelylenkki keskeytyi, kun vastaan tuli vuodevaatteilla täytetty pyykkikone: "En ymmärrä"
-
19:02
Spekulaatiot jylläävät – onko Miley Cyrusin uudessa kappaleessa lukuisia piiloviestejä laulajan eksälle?
-
19:00
Kokoomuksen vaaliristeilyllä tarjoiltiin sinisiä drinkkejä: "Maistuvat ihan vaalivoitolta"
-
18:55
Harri Syrjänen vinkkaa, kuinka valmistat munakkaan texmex-tyyliin: "Mallia huikea"
-
18:48
AKT: Ahtausalan ylityökielto alkaa satamissa keskiviikkona
-
18:43
Reetta Hurske nakutteli Suomen ennätyksiä ja jätti kivikovia nimiä taakseen: "Hyviä päänahkojahan nuo ovat"
-
18:24
Suomalaismiehellä parisuhdedraamaa, yritti polttaa ravintolan Fuengirolassa: "20–30 sekuntia lisää, niin..." – lieskat tallentuivat videolle
-
18:06
Aaron Carterin perhe uskoo tämän kuolleen huumeisiin – keuhkoissa ei ollut vettä, vaikka ruumis löydettiin kylpyammeesta
-
17:30
HUSin verkkopalveluun kohdistuu palvelunestohyökkäys – aiheuttaa ajoittaisia häiriöitä
-
Lataa lisää