Joulupukki toi vohveliraudan, nyt on hyvä vohveliohje hakusessa. Löytämäni ja kokeilemani ohjeet ovat "kakunpohjamaisia". Haluaisin hyvän makean ja suolaisen vohvelipohjaohjeen. Kiitos! Jaana
Hei Jaana!
Ohessa on muutamia reseptiä vohveleille, joko tehtynä itse kokonaan jauhoista tai valmiista Lettu-Vohvelijauhoseoksesta. Oheisissa ohjeissa ei ole paljon rasvaa. Mikäli haluat rapeampia korvaa kermaa / vettä voisulalla, suhde 1:1.
Maukasta Vuotta 2006!
Vohvelit
n.8 kpl
- 3 dl kivennäisvettä (vichyä)
- 2 dl kermaa (voisulaa tai juoksevaa margariinia)
- 1 pss lettu- ja vohvelijauhoa
Mittaa kulhoon kivennäisvesi ja kerma (eri laadut sopivat) ja vispaa sekaan pussillinen vohvelijauhoja. Paista vohvelipannun keskilämmöllä. Vohveleille sopii sekä suolainen että makea täyte.
VINKKI: Vähälaktoosisia vohveleita saa käyttämällä vähälaktoosista kermaa ja vähärasvaisia vohveleita käyttämällä pelkkää vichyä.
Maidottomat vohvelit
n. 20 kpl
- 3 kananmunaa
- 5 dl kivennäisvettä
- 4 dl erikoisvehnäjauhoja
- 1 tl leivinjauhetta
- ½ tl suolaa
- 1 tl vaniljasokeria
- 2 rkl sokeria
