Lentopallon miesten Mestaruusliigan runkosarjassa neljäntenä kauden keskeyttämisen hetkellä ollut Akaa-Volley on aloittanut lipunmyynnin ”virtuaalifinaaliin”, jossa huolta seuran taloudesta kantavat kannattajat voivat ostaa lippuja otteluun, jota ei koskaan pelata.
Suomen Lentopalloliitto ilmoitti lauantaina, että lajin kaikki aikuisten sarjatoiminta on lopetettu tältä kaudelta koronaviruksen takia. Näin ollen mestaruuksia ei jaeta tänä keväänä lainkaan. Aiemmin liitto tiedotti, että miesten Mestaruusliigan runkosarja pelattaisiin viikonloppuna loppuun tyhjien katsomoiden edessä, mutta tilanteen paheneminen pakotti perumaan myös tämän suunnitelman.
Linjauksia kilpailullisista asioista, kuten sarjoista putoamisen tai niihin nousemisen kannalta tehdään keskiviikkona Lentopalloliiton hallituksen kokouksessa.
Akaa-Volleyn toiminnanjohtaja Markku Kuoppa lähestyi lauantaina seuran kannattajia avoimella kirjeellä, jossa hän kertoi seuran kokevan pudotuspelien perumisen myötä vähintään 20 000 euron ja pahimmillaan 80 000 euron tappiot.
Summat ovat suuria, kun otetaan huomioon, että lentopallossa seurat operoivat pääasiassa alle puolen miljoonan euron kausibudjeteilla. Suurimmatkin seurat vievät kauden läpi reilusti alle miljoonalla eurolla.
Kuoppa kertoi seuran kyllä selviävän vuodesta kuivin jaloin, mutta joutuvan syömään jo tässä vaiheessa osan ensi kauden tuloistaan.
– Nyt kun koronavirus kurittaa koko maailmantaloutta, ei tulevan kauden kumppanuuksien rakentaminen ole helppoa. Ei se sitä kyllä ole koskaan, mutta nyt varmastikin erityisen haastavaa, Kuoppa kirjoitti.
Tästä alkoi kannattajien yhteydenottojen tulva Akaa-Volleyn toimistoon. Huolestuneet ihmiset halusivat osallistua seuran tukemiseen.

