Villi somepalvelu poistettu Googlen valikoimasta: "Kuin Twitter ilman sääntöjä"
Sosiaalisen median palvelu Parler on poistettu Googlen Play-sovelluskaupasta, kertoo muun muassa Guardian.
Uudet käyttäjät eivät siis pysty lataamaan sovellusta puhelimiinsa. Googlen lausunnossa sanotaan, että Parlerin sovelluksessa julkaistaan väkivaltaan yllyttävää sisältöä Yhdysvalloissa. Googlen mukaan sovelluskaupasta sulkeminen jatkuu niin kauan, kunnes sovellus korjaa ongelmansa sisällön moderoinnin kanssa, kertoo CNN.
Parler on tullut tunnetuksi oikeiston suosimana sovelluksena, jota on kuvailtu "Twitteriksi ilman sääntöjä". New York Timesin mukaan Parlerissa suunniteltiin Yhdysvalloissa keskiviikkona tapahtunutta kongressitalon valtausyritystä, jossa kuoli viisi ihmistä.
Sovellusta on käytetty myös salaliittoteorioiden levittämiseen sekä uhkauksien ja väkivaltaisten mielenosoitusten suunnitteluun. Guardianin mukaan käyttäjävirta Parleriin lisääntyi sen jälkeen, kun Twitter kertoi sulkeneensa Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin käyttäjätilin Suomen aikaa aamuyöllä.
Apple asettaa ehtoja sovellukselle
Apple sen sijaan on esittänyt Parlerille vaatimuksen parantaa sen moderoinnin käytäntöjä tai muuten sovellus poistetaan Applen sovelluskaupasta.
Vaatimukselle annettiin 24 tuntia aikaa, New York Times kertoo.
Applen mukaan Parler ei poista alustaltaan sisältöä, joka kannustaa laittomaan toimintaan ja näin aiheuttaa vakavan riskin käyttäjien terveydelle ja turvallisuudelle.
Keskiviikon tapahtumien jälkeen Parlerin toimitusjohtaja John Matze kertoi New York Timesille, ettei hän koe olevansa vastuussa keskiviikon tapahtumista. Hänen mukaansa sosiaalisen median alustankaan ei pitäisi kokea olevansa vastuussa.
– Me olemme neutraali kaupungin aukio, joka vain noudattaa lakia, hän sanoi.
Uusimmat
-
23:29
Amazon uudisti logoaan, mutta osa koki uuden logon muistuttavan Hitleriä – vaihto tapahtui nopeasti
-
23:08
Yhdysvalloissa osavaltiot keventävät koronarajoituksia – Biden arvosteli Texasia ja Mississippiä maskihöllennyksistä
-
23:05
Sam Lofquistin satumainen paluu sai erikoisen lopun – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:48
Ikävä vaara vaanii pian monia koteja: Tarkkaile näitä "hälytysmerkkejä" lumen sulaessa
-
22:19
TPS palasi voittokantaan – Jukureiden tappioputki jo kaksinumeroisissa
-
22:08
Tappara sai tärkeän avun – kärkiottelusta maukas voitto
-
22:05
Etelä-Suomen avi tiukentaa koronarajoituksia – kiistakapulana olleet kuntosalit voivat edelleen olla auki alle 10 hengelle
-
22:05
NHL-hyökkääjä tykitti historiankirjoihin – listaus paljasti Teemu Selänteen mielettömän saavutuksen
-
21:55
JYP palasi voittokantaan, Jarkko Immoselle outo osuma – "En ole aiemmin tuollaista tehnyt"
-
21:51
Tämä kaikki Ruotsin epäillystä terroriteosta tiedetään: Nuori mies hyökkäsi ihmisten kimppuun viidessä eri paikassa – "Kauhistuttavia tapahtumia"
-
21:46
Kalastusvälineet joutuivat EU:n hampaisiin, Suomen ehdotus hylättiin – tällainen vaikutus muoviroskaa suitsivalla ”pillidirektiivillä” on
-
21:45
MTV seuraa koronan etenemistä: Yli 400 000 on saanut rokotteen – avi sulki rajoituksia rikkoneen ravintolan Lappeenrannassa
-
21:41
HPK:n vahva kiito jatkuu – Juuso Ikoselta huima voittomaali
-
21:24
Hallitus muuttaa rokotusjärjestystä kuntavaalien takia - koronapiikit osalle vaalitoimitsijoista
-
21:15
Tapparan komea nousu huipentui näyttävään voittomaaliin – näin SM-liigassa pelattiin keskiviikkona
-
21:10
Jokereiden pudotuspelitaival käynnistyi tappiolla
-
21:08
Ex-työntekijöiltä jälleen hurjia väitteitä herttuatar Meghanista: Kaksi savustettiin ulos, osa murtui kyyneliin tiukkojen vaatimusten edessä
-
21:00
Hallitus suunnittelee valmiuslakiin turvautumista – tarkoituksena neljän pykälän käyttöönotto, myös rokotusjärjestystä saatetaan muuttaa
-
20:54
Krista Pärmäkosken valinta ehti herättää parranpärinää – Suomen luotsi: "Jokainen varmasti itse mieluusti hiihtää"
-
20:47
NHL-pelaaja pudotti hanskat ja jälki ei ollut kaunista – seuraavana päivänä treeneissä odotti yllätys
-
Lataa lisää