Barcelona nöyrtyi perjantaina Bayern Münchenille peräti 2-8-lukemin. Quique Setienin aika joukkueen päävalmentajana on täten tulossa päätökseen seuraavien päivien aikana.
Barcelona kärsi seurahistoriansa suurimman tappion Euroopan kentillä, kun armoton Bayern München murskasi tiensä Mestarien liigan välieriin perjantai-illan huippuottelussa. Kyseessä oli ensimmäinen kerta sitten vuoden 1946, kun Barcelona päästää samassa ottelussa peräti kahdeksan maalia.
LUE MYÖS: "Yksi kaikkien aikojen nöyryytyksistä" Video: Bayern tuhosi Barcelonan puolessa tunnissa ja mätti yhteensä kahdeksan maalia!
Rökäletappio Bayern Münchenille oli viimeinen naula Setienin arkkuun, mutta useiden lähteiden mukaan päätös hankkiutua 61-vuotiaasta espanjalaisluotsista eroon oli tehty jo ennen perjantain huippukamppailua.
Barcelonan kausi oli odotuksiin nähden surkea, sillä se jää eilisen tuloksen myötä ensimmäistä kertaa ilman pokaalia sitten kauden 2007-08.
Tammikuussa palkattu Setien ei ESPN:n tietojen mukaan ole onnistunut voittamaan pukuhuonetta puolelleen, johtuen hänen vähäisistä saavutuksistaan sekä pelaajana että valmentajana.

