Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Viikonlopuksi hyinen myräkkä – katso, minne lunta nyt lävähtää

4:35Jatkuuko talvinen sää? Tältä näyttää viikonloppuMiten paljon lunta minnekin sataa? Katso viikonlopun ennuste!
Julkaistu 10.03.2023 12:03
Toimittajan kuva

Mikael Mikkonen

lifestyle@mtv.fi

Viikonlopuksi on luvassa pakkasasteita kymmenen asteen molemmin puolin ja pohjoisviima jopa kolminkertaistaa kylmyyden vaikutuksen.

Etelässä lämpötilat jäävät pilvipeitteen vuoksi viiden asteen tuntumaan. Meteorologi Jenna Salmisen mukaan Suomeen on tulossa viikonloppuna pohjoisvirtausta, joten sää tuntuu tätä kylmemmältä.

Viisi astetta pakkasta tuntuu siis viideltätoista pakkasasteelta.

– Viikko taputellaan pakettiin sillä tavalla, että idässä pyryttää ja on melko vilpoista. Sitten lännessä voi vähän aurinkokin pilkahtaa, mutta sää tuntuu edelleen hyytävältä pohjoisvirtauksessa, Salminen summaa.

Myös etelään saadaan muutaman sentti lunta. Eniten lunta tupruttaa kuitenkin itään ja Pohjois-Suomen itäosaan.

– Siellä on lunta odotettavissa 5–10 senttimetriä, paikoitellen enemmänkin, Salminen kertoo.

Kylmiä virtauksia Suomeen

Kevättä joudutaan vielä vartomaan. Kuukausiennuste kertoo, että Suomi on enimmäkseen kylmien virtausten vaikutuksessa. Joskin muualla Euroopassa on meneillään lämmin, jopa kuuma, aalto ilmaa liikenteessä. 

Keskimääräistä korkeammat lämpötilat Keski-Euroopasta eivät kuitenkaan vielä yllä Suomeen asti.

Ensi viikon aikana on silti mahdollisuus, että eteläiseen ja keskiseen osaan maata pääsee hieman lämpöisempi ilma kurkottamaan.

– Silloin voidaan mennä plussan puolella ainakin osan viikkoa. Sateitakin on keskimääräistä enemmän liikkeellä Suomen suunnalla.

– Sitten kun ollaan plussalla, niin ehdottomasti räntää ja vettäkin on odotettavissa, Salminen lupaa.

Katso Liven lähetys yllä olevasta videoartikkelista. Meteorologi Jenna Salminen kertoo siinä myös loppukuun säästä. 

Lisää aiheesta:

Pekka Pouta: Takatalvi tykittää jopa 10 senttiä lunta – sitä ennen hätyytellään +20 asteen lämpötiloja!Talvilomaviikon pakkaset kiihtyvät pian hyytäviin lukemiin – viikonvaihteessa kaikki voi muuttuaSään kuukausiennuste: Nyt on lauhaa, mutta voi pian muuttua – saadaanko etelään jo lunta?Lampsitaanko itsenäisyyspäivän juhliin vesisateessa? Meteorologi povailee: "Perjantai on tämänhetkisen ennusteen lämpimin päivä"Ensi viikko on epävakautta täynnä: Sade piiskaa Suomea, mutta kääntöpuolena luvassa häivähdys lämpöäSyysloma lähestyy ja etelään puhaltaa lämpimämpää ilmaa! – Pekka Pouta kuitenkin toppuuttelee: "Kerran tai kahdesti päivässä tulee sadealue"
MTV Uutiset LiveSääTalviLumiKevätKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

MTV Uutiset Live
  • 2.11.17:45
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Tähtiloistoa TTK:n punaisella matolla – katso julkkishaastattelut

  • 31.10.10:38
    Liigaviikko

    SM-liigan entisen valtiaan touhu hämmentää – "Koetetaan koko ajan puhua mustaa valkoiseksi"

  • 30.10.19:17
    Liigaviikko

    Doug Shedden paljastaa nyt korttinsa SM-liigassa – "Sanoi, ettei voi sietää tätä"

  • 30.10.13:23
    Liigaviikko

    SM-liigan ehdotukset pöydälle: Karri Kiven jyrkistä näkemyksistä vääntöä – "Miten se auttaa?"

  • 27.10.16:22
    Liiga

    Jättitiedote ravisuttaa kiekkokansaa, onko SM-liigan tulevaisuus todella vaakalaudalla? – "Tämä herättää kaikki"